Jak nas widzą czytelnicy?
Wyniki ankiety pokazały, że czytelnicy „Przeglądu Komunalnego” są zadowoleni z pisma i chętnie je czytają. Swoje czytelnicze związki z miesięcznikiem ankietowani określają w 77% jako systematyczne, a w 18% jako raczej systematycznie. 38% z nich czyta PK od 1-3 lat, 35% od 4-6 lat, a 16% od 7-10 lat i 11% od 10-14 lat.
Najwyższą ocenę uzyskały układ i przejrzystość czasopisma oraz dobór tematów i autorów. Wszystkie elementy graficzne i fotograficzne, w tym także nowe logo i winieta, zostały ocenione dobrze. Ocena ta jest dla nas szczególnie ważna, gdyż potwierdziła trafność decyzji o zmianie layoutu i logo. Cieszy również fakt, że czytelnicy „Przeglądu Komunalnego” uważają, iż jego układ jest przejrzysty (48% ankietowanych postawiło ocenę bardzo dobrą, a 42% dobrą). Z doboru tematyki zadowolonych jest aż 96% ankietowanych, z czego 55% ocenia go bardzo dobrze, a 41% dobrze.
Czytelników najbardziej interesuje gospodarka odpadami, która oceniana jest bardzo dobrze przez 73% ankieterów, a dobrze przez 21%. Dział Gospodarki Odpadami jest także działem, od którego najczęściej czytelnicy rozpoczynają swoją lekturę (24%). W dalszej kolejności jest tematyka z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (45% – ocena bardzo dobra, 34% – dobra) i prawa ochrony środowiska (66% – bardzo dobra, 66% – dobra). Ulubionymi autorami są Beata Kłopotek, a następnie Marek Górski i Jan Jerzmański.
Na pytanie, czy „Przegląd Komunalny” spełnia oczekiwania ankietowanego, 67% z nich odpowiedziało, że ma on niewielkie niedostatki i braki, ale bardzo cenią sobie jego lekturę, natomiast 30% uważa, że jest taki, jakim chcieliby go widzieć, i uważają go za swoje pismo.Zdaniem większości czytelników „Przegląd Komunalny” jest czasopismem obiektywnym (69% wskazań, tylko 17% odpowiedziało, że nie zawsze tak jest). Na decyzję prenumeraty (zakupu) pisma wpływa m.in. treść czasopisma (37%), omówienie aktualnych wydarzeń (34%) oraz nowe, atrakcyjne tematy (20%).
Średnio jeden egzemplarz „Przeglądu Komunalnego” czyta 3,79 osoby, co przy nakładzie docierającym do ok. 8,5 tys. jednostek daje blisko 33 tys. czytelników miesięcznie.
(mb)