W ubiegłym roku redakcja „Przeglądu Komunalnego” przeprowadziła badanie ankietowe, które miało na celu sprawdzenie, jak czasopismo postrzegają czytelnicy, oraz zbadanie ich preferencji. Ankieta dostarczyła nam wiele cennych informacji.

Wyniki ankiety pokazały, że czytelnicy „Przeglądu Komunalnego” są zadowoleni z pisma i chętnie je czytają. Swoje czytelnicze związki z miesięcznikiem ankietowani określają w 77% jako systematyczne, a w 18% jako raczej systematycznie. 38% z nich czyta PK od 1-3 lat, 35% od 4-6 lat, a 16% od 7-10 lat i 11% od 10-14 lat.
Najwyższą ocenę uzyskały układ i przejrzystość czasopisma oraz dobór tematów i autorów. Wszystkie elementy graficzne i fotograficzne, w tym także nowe logo i winieta, zostały ocenione dobrze. Ocena ta jest dla nas szczególnie ważna, gdyż potwierdziła trafność decyzji o zmianie layoutu i logo. Cieszy również fakt, że czytelnicy „Przeglądu Komunalnego” uważają, iż jego układ jest przejrzysty (48% ankietowanych postawiło ocenę bardzo dobrą, a 42% dobrą). Z doboru tematyki zadowolonych jest aż 96% ankietowanych, z czego 55% ocenia go bardzo dobrze, a 41% dobrze.
Czytelników najbardziej interesuje gospodarka odpadami, która oceniana jest bardzo dobrze przez 73% ankieterów, a dobrze przez 21%. Dział Gospodarki Odpadami jest także działem, od którego najczęściej czytelnicy rozpoczynają swoją lekturę (24%). W dalszej kolejności jest tematyka z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (45% – ocena bardzo dobra, 34% – dobra) i prawa ochrony środowiska (66% – bardzo dobra, 66% – dobra). Ulubionymi autorami są Beata Kłopotek, a następnie Marek Górski i Jan Jerzmański.
Na pytanie, czy „Przegląd Komunalny” spełnia oczekiwania ankietowanego, 67% z nich odpowiedziało, że ma on niewielkie niedostatki i braki, ale bardzo cenią sobie jego lekturę, natomiast 30% uważa, że jest taki, jakim chcieliby go widzieć, i uważają go za swoje pismo.Zdaniem większości czytelników „Przegląd Komunalny” jest czasopismem obiektywnym (69% wskazań, tylko 17% odpowiedziało, że nie zawsze tak jest). Na decyzję prenumeraty (zakupu) pisma wpływa m.in. treść czasopisma (37%), omówienie aktualnych wydarzeń (34%) oraz nowe, atrakcyjne tematy (20%).
Średnio jeden egzemplarz „Przeglądu Komunalnego” czyta 3,79 osoby, co przy nakładzie docierającym do ok. 8,5 tys. jednostek daje blisko 33 tys. czytelników miesięcznie.

(mb)