Gwałtowny rozwój cywilizacyjny i idący za nim rozwój przemysłu spowodował lawinowy przyrost ilości wszelkich odpadów, w tym tworzyw sztucznych. Szacuje się, że w 2000 r. na świecie powstało ponad 1 mld ton wszystkich odpadów (niektóre źródła podają nawet 1,25 mld ton), z czego ok. 10% to odpady tworzyw sztucznych.

W przeliczeniu daje to ok. 100 mln ton rocznie bardzo cennego materiału możliwego do zagospodarowania. Spowodowało to, że recykling stał się jedną z najbardziej popularnych metod przetwórstwa tworzyw sztucznych. Świadczy o tym również gwałtowny wzrost liczby firm z branży recyklingowej. W 1991 r. w Europie działało w tym zakresie ok. 1000 firm. Obecnie szacuje się, że w samych Niemczech jest ok. 1500 firm zajmujących się recyklingiem tworzyw sztucznych1. Z kolei w Polsce, wg wyliczeń, takich zakładów jest od 300 do 400.
Wraz ze wzrastającą ilością odpadów zasadne wydaje się poszukiwanie sposobów recyklingu tworzyw sztucznych. Coraz bardziej popularna jest technologia intruzji, pozwalająca na produkcję profili i palet, a surowcami wykorzystywanymi przy produkcji są zmieszane i zanieczyszczone odpadowe tworzywa sztuczne.

Linie do produkcji profili i palet
Na liniach do produkcji metodą intruzji profili i palet mogą być przetwarzane wszystkie termoplastyczne odpady tworzyw sztucznych, pochodzące z przemysłu i gospodarstw domowych. Tworzywa sztuczne mogą być zanieczyszczone zarówno przez papier, drewno, aluminium i miedź, jak i materiały organiczne. Standardowa wydajność waha się od 80 do 300 kg, a na specjalne zamówienia nawet do 600 kg na godzinę. Zaleca się stosowanie określonego składu surowcowego przetwarzanych odpadów – najbardziej optymalny jest wtedy, gdy zawartość odpadów wynosi kolejno ok. 60% PE, 20% PP, 10% PS i 10% pozostałych tworzyw. W mieszaninach nie powinno być mniej niż 50% PE, ponieważ tworzy on – wspólnie z PP – ładną powierzchnię zewnętrzną. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia, które sytuują się w rdzeniu profilu lub palety, są zakryte. Ponadto nie powinno być w niej więcej niż 30% PP. Przy zbyt małej ilości polipropylenu wzrasta kruchość produkowanych wyrobów w niskich temperaturach. Dodatkowo może to utrudnić wbijanie gwoździ w profile i palety, co jest wymagane w niektórych zastosowaniach. Należy również dbać o to, by w mieszaninie nie było więcej niż 20% PS, ponieważ zbyt duża jego ilość stwarza problemy w uzyskaniu ładnej powierzchni wyrobu.
Generalnie zaleca się, aby skład wprowadzanych odpadów był bardzo zbliżony do tego, jaki możemy znaleźć w kontenerach do selektywnej zbiórki odpadów tworzyw sztucznych. Zgodnie z informacjami podanymi w 2003 r. przez niemiecką firmę Etlinger2, skład odpadów tworzyw w kontenerach jest następujący: PE-LD 36%, PE-HD 23%, PP 18%, PET 9%, PS 8%, EPS 2%, PVC 1%, inne 3%.


Rys. 1. Linia do produkcji profili metodą intruzji z niesegregowanych odpadów tworzyw sztucznych3

Schemat linii do produkcji profili metodą intruzji przedstawiono na rys. 1. Działanie linii zaczyna się od etapu dozowania materiału (zmieszanych odpadów tworzyw) do adiabatycznej wytłaczarki i prawie bezciśnieniowego napełniania formy kształtującej profil. Ciśnienie w procesie narasta jedynie nieznacznie pod koniec procesu napełniania. Linia wyposażona jest w czujnik napełnienia i zawór odcinający, który zamyka dyszę wytłaczarki po zakończeniu napełniania formy. Po napełnianiu jednej formy i zamknięciu zaworu karuzela obraca się o jedną pozycję i zaczyna się proces napełniania kolejnej formy. Za każdym razem kształt profilu może być inny. W tym samym czasie na innym stanowisku za pomocą siłownika pneumatycznego następuje wypchnięcie ukształtowanego i schłodzonego profilu z formy. Linia wyposażona jest w wyrzutnik pneumatyczny, mechaniczny system wyciągający i duży stół odbiorczy. Wyprodukowane formy chłodzi się przez wodny system chłodzenia, który pracuje w układzie zamkniętym3.


Rys. 2. Linia do produkcji palet metodą intruzji z niesegregowanych odpadów tworzyw sztucznych3

Na podobnej zasadzie działa linia do produkcji palet (rys. 2). W tym przypadku jednak karuzela, na której zamocowane są formy, obraca się w poziomie, a nie w pionie. Inny jest również system opróżniania form, który w tym przypadku odbywa się na wydzielonym stanowisku zewnętrznym. Nie ma też zbiornika wody, a formy posiadają swój układ chłodzący bądź chłodzone są w komorze3.
Dostępne są też prostsze, półautomatyczne wersje linii do produkcji palet. Zasada ich działania jest podobna do dwóch pozostałych, z tym że transport form z pozycji rozładowczej do pozycji usuwania palety i stamtąd do pozycji wyjściowej odbywa się ręcznie. Trzy wagoniki przenoszą formy i utrzymują w linii z wytłaczarką w podniesionej pozycji podczas fazy napełniania, a następnie przenoszą do stacji wyładowczej. Wagony napędzane są za pomocą silnika z napędem łańcuchowym3.


Rys. 3. Schemat funkcjonalny typowego zakładu recyklingu3

Zakład recyklingu
Na rys. 3 przedstawiono schemat funkcjonalny typowego zakładu recyklingu z dwoma liniami do utylizacji dwóch typów odpadów. Pierwsza linia służy do przetwórstwa tworzyw sztywnych (z rozdrabniaczem i młynkiem), a druga do przetwórstwa folii (z rozdrabniaczem, silosem buforowym i aglomeratorami). Zakład wyposażono również w dwa niezależne systemy silosów mieszająco-suszących, z których odpady sztywnych tworzyw i folii są transportowane do dalszych silosów i mieszane w odpowiednich proporcjach. Zachodzi w nich ponowny proces suszenia i po ostatecznym przygotowaniu odpad tworzywa podawany jest na dwie typowe linie do produkcji profili i palet.
Całkowita moc zainstalowana w tym przykładowym zakładzie wynosi ok. 650 kW, a jego zdolności produkcyjne wahają się od 420 do 630 kg gotowych wyrobów na godzinę3.

Syntal
W nazewnictwie handlowym tworzywo konstrukcyjne uzyskane z mieszanin niesegregowanych tworzyw sztucznych technologią intruzji to tzw. Syntal. Produkty otrzymywane tą technologią są powtarzalne i nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Ich liczne mechaniczne i estetyczne zalety oraz trwałość czynią je wielofunkcyjnymi artykułami w najróżniejszych dziedzinach. Podstawowe zalety profili z Syntalu to bardzo wysoka odporność na temperaturę, wilgoć, uderzenia i ogień.
Syntal stosuje się m.in. do okratowań, mostów, pni farmerskich, kamieni ściekowych, ogrodzeń, zagród zwierzęcych, skrzyni kompostowych, zderzaków portowych, zabezpieczeń wybrzeży przed erozją, oznaczenia dróg, barier ochronnych, ziemnych zapór – wzmocnień, ścian dźwiękochłonnych czy ogrodzeń na składowiska (rys. 4).


Rys. 4. Przykładowe zastosowania profili Syntal produkcji firmy MPTS z Poznania4

Linie do produkcji profili i palet są bardzo dobrym rozwiązaniem dla recyklingu mieszanin zanieczyszczonych tworzyw sztucznych. Pozwalają one nie tylko zaoszczędzić na wydatkach na myjnie, ale również – poprzez to, że zalecany skład wejściowy materiałów zbliżony jest do składu tworzyw zbieranych w kontenerach do selektywnej zbiórki odpadów – najczęściej nie jest konieczne specjalne przygotowywanie wejściowych mieszanin tworzyw. Ponadto są one dość energooszczędne, gdyż zużycie energii elektrycznej waha się w granicach od 0,3 do 0,5 kWh na 1 kg przetwarzanego tworzywa. Daje to łącznie, w zależności od wydajności linii, całkowitą moc zainstalowaną od 100 do 650 kW. Zakładając dobrze zorganizowaną produkcję i dostawę odpadów tworzyw, amortyzacja opisanych systemów następuje po czterech lub pięciu latach. Linie takie są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje ich kilkadziesiąt. Poza tym zdobywają również coraz większe uznanie w Europie, gdzie obecnie pracuje ich kilkanaście (w tym dwie w Polsce).

Źródła
  1. Szostak M.: Maszyny do recyklingu tworzyw sztucznych. Materiały Konferencyjne. Wrocław 2003.
  2. Recycling of Mixed Plastics. Materiały firmy Ettlinger. Konigsbrunn 2003.
  3. Plastic Waste Recycling and Molding Machines. Materiały firmy JET. Bruksela 2002.
  4. Syntal. Materiały informacyjne firmy MPTS. Poznań 2003.


dr inż. Marek Szostak
Zakład Tworzyw Sztucznych
Instytut Technologii Materiałów
Politechnika Poznańska

Tytuł od redakcji