Budowa inwestycji komunalnych wymaga w pierwszym rzędzie zaplanowania pojemności urządzeń i infrastruktury dla odpadów, które będą wyprodukowane w przyszłości. Przy tej okazji trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie będzie zapotrzebowanie na tę infrastrukturę. Pomimo tego wciąż nie do końca wiadomo, w jaki sposób przewidywać strumień odpadów.

Zaniedbanie tego pierwszego momentu w procesie planowania może prowadzić do nietrafionych decyzji dotyczących budowy spalarni, urządzeń do recyklingu czy kompostowni. Przeszacowanie lub niedoszacowanie ilości odpadów może zaś mieć poważne konsekwencje w planowaniu inwestycji lub w kosztach ich utrzymania. Błąd w przewidywaniach na poziomie 1% może prowadzić do pomyłki w planowanej ilości odpadów na przestrzeni 10 lat o 10%.
Instytut Zarządzania Odpadami w Wiedniu prowadził projekt europejski polegający na stworzeniu modelu przewidywania strumienia odpadów. W projekcie uczestniczyło 91 miast z 44 europejskich krajów, włączając w to wszystkie stolice i miasta powyżej 500 tys. mieszkańców. W przedsięwzięciu bazowano na danych zebranych przy współpracy z instytucjami lokalnymi w latach 2002-2003. Źródła dostępnych danych pochodzą z lat 1979-2001. Dostępność oraz porównywalność danych z zakresu gospodarki odpadami stanowiła największy problem w badaniach. Z tego powodu brano pod uwagę całkowity strumień odpadów z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, wyłączając odpady pochodzące z rozbiórek i budownictwa. Pomimo t...