Inwestycje ze środków unijnych
Pierwszy program inwestycyjny Związku: „Gospodarka wodami Parsęty”, został rozpoczęty w 1994 roku. Bezpośrednio miał on na celu budowę lub wspieranie gmin członkowskich w towrzeniu kanalizacji sanitarnych i oczyszczalni. Na jego realizację pozyskane zostały środki z funduszu PHARE. W ramach projektu wybudowano oczyszczalnię ścieków w Grzmiącej, sieć kanalizacyjną w Barwikach, jak i w pięciu miejscowościach w gminie Karlino (Karwino, Domacyna, Gościnek, Karścino i Mierzyn) oraz przewody wraz z przepompowniami do przesyłania ścieków do oczyszczalni w Karlinie.
Przedsięwzięcie przyczyniło się w znaczący sposób do poprawy stanu środowiska w regionie poprzez likwidację nieszczelnych zbiorników bezodpływowych, wyeliminowanie dużej części zrzutu nieczystości oraz ochronę wód gruntowych i głębinowych. Ponadto inwestycja pośrednio, ale w sposób istotny, wpłynęła na poprawę warunków życia ludności, bowiem dzięki niej rozwinięto turystykę i agroturystykę, tworząc nowe miejsca pracy.
Kontynuacją tej koncepcji jest idea „Zintegrowanej gospodarki wodno-ściekowej w dorzeczu Parsęty”. Jest to trzeci co do wielkości projekt realizowany na terenie Polski, a drugi na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jego całkowity koszt wynosi 179.015 tysięcy euro, natomiast dofinansowanie z Funduszu Spójności to kwota 150.462 tysięcy euro. Omawiany obszar obejmuje 22 gminy miejskie, wiejsko-miejskie i wiejskie. Generalnym celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości środowiska oraz ochrona dorzecza Parsęty (rzeki wpływającej do morza Bałtyckiego), jednego z atrakcyjniejszych przyrodniczo i turystycznie regionów w Polsce. Koncepcja ma na celu wyposażenie gmin, na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, w zbiorcze systemy odprowadzania ścieków spełniające wymagania dyrektywy Unii Europejskiej 91/271, zapewnienie właściwej gospodarki osadami oraz zapewnienie odpowiedniej jakości wody dla mieszkańców. Program inwestycyjny będzie realizowany w ramach grupy projektów (trzy projekty inwestycyjne oraz jeden pomocy technicznej), w oparciu o trzy rejony. Podział przebiega wokół trzech największych ośrodków miejskich w Białogardzie, Kołobrzegu i Szczecinku.
Pierwsze działania w tym zakresie zapoczątkowane zostały w 1999 r., kiedy szesnaście gmin przygotowało projekt, który nie uzyskał akceptacji. Koncepcja jednak pozostała i w 2002 r. złożono w WFOŚiGW w Szczecinie Kartę Potencjalnego Przedsięwzięcia do finansowania z Funduszu Spójności. W 2003r. projekt został zatwierdzony przez Ministra Środowiska.
Z chwilą wydania, 9 grudnia 2005 r., przez Komisję Europejską decyzji w sprawie przyznania pomocy w ramach Funduszu Spójności rozpoczęto przygotowania do jego realizacji.
Barbara Rajkowska
Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty