Austriacki System Porównawczy, stworzony w latach 1999-20041, obejmuje m.in. usługi kanalizacyjne i oczyszczanie ścieków. Głównym jego celem jest zidentyfikowanie potencjału redukcji kosztów poprzez porównanie kosztów konkretnych, dobrze opisanych procesów. Dzięki temu zarządcy i menedżerowie zakładów oczyszczania ścieków mogą uczyć się od „najlepszych”.

Aby umożliwić osiągnięcie tego celu, należy dysponować wiarygodnymi bazami danych oraz zaoferować możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy poszczególnymi zakładami i jednostkami już po dokładnej analizie kosztów i obliczeniu wskaźników wydajności. Poniższe rozważania skupiają się przede wszystkim na oczyszczaniu ścieków, gdyż w większości przypadków okres jednego roku poświęcony na obserwację i rzetelną analizę dotyczącą zagadnień kanalizacyjnych jest zbyt krótki, by móc wyniki uznać za obiektywne.
W raporcie International Water Association (IWA) „Wskaźniki wydajności w sektorze usług ściekowych”, opublikowanym w 2003 r.2, zamieszczono wiele wskaźników wydajności dla podmiotów oferujących usługi kanalizacyjne i oczyszczanie ścieków – zarówno przedsiębiorstw państwowych, jak i prywatnych. Głównym celem tego raportu jest zebranie i opracowanie informacji dotyczących usług w sektorze gospodarki ściekami, które pozwoliłyby na porównanie ofert nie tylko z rynku krajowego, ale także z całego świata, by ostatecznie doprowadzić do zoptymalizowania kosztów i opła...