Finansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych

W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost zainteresowania termomodernizacją, wspomaganą przez państwo. Inwestorzy realizujący takie przedsięwzięcia, współfinansujący je kredytami bankowymi, mogą liczyć na pomoc finansową w postaci premii termomodernizacyjnej.


Kredyty bankowe są kosztownym źródłem finansowania. Jednak procedura przyznawania kredytu umożliwia dokładne sprawdzenie poprawności całego procesu inwestycyjnego: od audytu energetycznego obiektu (w banku BGK), przez projekt modernizacji, do jej wykonania (przez bank kredytujący). Dzięki temu rozwiązaniu nie jest konieczne angażowanie dodatkowych środków z budżetu państwa.

Kredyt termomodernizacyjny
Kredyt termomodernizacyjny jest przyznawany po spełnieniu przez inwestora szeregu warunków wymienionych w ustawie1, 2. Tam też są określone parametry kredytu. Zgodnie z ustawą, wysokość kredytu termomodernizacyjnego nie może przekroczyć 80% kosztów inwestycji, a okres jego spłaty od chwili wypłaty premii3 nie może trwać dłużej niż 10 lat. Ponadto miesięczne spłaty kredytu wraz z odsetkami nie mogą być mniejsze od raty kapitałowej wraz z odsetkami (obliczonej wg zaleceń odpowiedniego rozporządzenia Ministra Infrastruktury4) ani większe od wyznaczonej w audycie równowartości 1/12 kwoty rocznych oszczędności kosztów energii uzyskanych w wyniku realizacji przedsięwzięcia.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php