prof. Jan A. Oleszkiewicz
Uniwersytet Manitoba
Kanada; kierownik Grupy IWA ds. Usuwania
i Odzysku Związków Biogennych


Wybrane zagadnienia oczyszczania ścieków

W dniach 19-21 września 2005 r. odbyła się w Krakowie największa jak dotąd konferencja International Water Association (IWA), poświęcona usuwaniu azotu i fosforu, zatytułowana BNR2005: „Usuwanie związków biogennych ze ścieków i wód poosadowych”. Konferencja została zorganizowana przez krakowską firmę LEMTECH Konsulting wraz z dwoma specjalistycznymi grupami IWA: Budowy i Eksploatacji Oczyszczalni Ścieków oraz Usuwania i Odzysku Związków Biogennych. Najwybitniejsi specjaliści z całego świata zostali poproszeni o przedstawienie najnowszych wyników badań na ten temat.
Konferencja przekazała słuchaczom kompendium wiedzy nt. technologii najbardziej przydatnych do potrzeb krajów będących na różnym poziomie zaawansowania we wprowadzaniu unijnych norm jakości odpływu. Omówiono procesy z osadem czynnym, ze złożem zawieszonym, procesy hybrydowe i membranowe. Osobną uwagę zwrócono na unieszkodliwianie wód osadowych oraz ich wykorzystanie do zaszczepiania procesu nitryfikacji.
Krakowskie spotkanie zaktywizowało Water Environment Federation (WEF) z Waszyngtonu do powtórzenia tego sukcesu na gruncie amerykańskim. Kolejna edycja konferencji odbędzie się w Baltimore (4-7 marca 2007 r.) jako efekt ścisłej współpracy WEF, Grupy IWA ds. Usuwania i Odzysku Związków Biogennych oraz Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA).
Przedstawione w „Przeglądzie Komunalnym” trzy artykuły zostały wybrane z puli zamówionych referatów. Omawiają one aktualny stan wiedzy w przeróbce osadów w Europie, sprawy finansowania oraz problemy eksploatacyjne. Miłej lektury!