Prawo zamówień publicznych

Ustawodawca wprowadził zmiany w dwóch najważniejszych dla procedury przetargowej przepisach: w art. 22, który określa, kto może przystępować do procedur przetargowych, oraz w art. 24, precyzującym, kto z mocy prawa jest wykluczony z udziału w przetargach.


W myśl art. 22 ust. 2 o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz dysponują potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia. W starej ustawie istniał zapis mówiący, iż o zamówienie mogą ubiegać się wykonawcy, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz potencjał techniczny. Zmiana jest więc diametralna.

Diametralna zmiana
Od 25 maja br. wykonawcy nie muszą posiadać sprzętu, co bywało trudne zwłaszcza przy większym zamówieniu, muszą jedynie nim dysponować.
W tym miejscu można podać przykład firmy, która wystartowała w przetargu na budowę sieci kanalizacyjnej. Zamawiający postawił warunek, że wykonawca musi posiadać m.in. dwie koparki i samochód wywrotkę. Wykonawca złożył oświadczenie, iż dysponuje takim sprzętem. Zamawiający odrzucił jego ofertę, uznając, że oświadczenie nie jest wystarczającym dokumentem na potwierdzenie stawianego warunku. Czy miał do tego prawo? Wydaje się, że zamawiający zachował się prawidłowo. Właściwe byłoby załączenie umowy bądź porozumienia z inną firmą, która w razie wygranej udostępni wykonawcy niezbędny sprzęt. Samo oświadczenie...