Instalacje termicznego przekształcania odpadów

Zapisane w Traktacie Akcesyjnym i ustawie o odpadach zobowiązania dotyczące zagospodarowania odpadów, a szczególnie redukcji odpadów ulegających biodegradacji, są czytelne i konsekwentne. Czytelne ponad wszelką wątpliwość są także daty, określające terminy, w których Polska musi dokonać redukcji odpadów ulegających biodegradacji czy osiągnąć określone efekty w zakresie odzysku odpadów opakowaniowych.


Jeśli skonfrontować te daty ze skalą wyzwań, jakie stąd wynikają dla krajowej gospodarki odpadami, to nie można dłużej bezskutecznie czekać. Czas przejść do dynamicznych i efektywnych działań związanych z etapem przedinwestycyjnym budowy instalacji unieszkodliwiania odpadów, gdyż czasu jest dramatycznie mało.

Problem lokalizacji
Jest kwestią bezsprzeczną, że wymaganego prawnie poziomu redukcji odpadów ulegających biodegradacji nie da się osiągnąć bez udziału instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, zlokalizowanych na terenie dużych miast lub w wybranych regionach kraju. Wystarczająco dobrze udowadniają to pierwszy Krajowy Plan Gospodarki Odpadami i obecny projekt jego kolejnej edycji – KPGO 2010). Kwestią dyskusyjną, którą jedynie w zarysie wyjaśnia obecnie przedłożony do dyskusji projekt KPGO 2010, może być tylko ilość i skala tych instalacji. Aby one powstały, trzeba jednak spełnić szereg warunków.
Po pierwsze, trzeba pozyskać dla nich akceptację społeczną...