O finansowych sankcjach i konsekwencjach, jakie czekają Polskę w przypadku nieosiągnięcia przyjętych w Traktacie Akcesyjnym poziomów odzysku odpadów, o ich zagospodarowaniu oraz o niespójności przepisów mówiono podczas konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarki Odpadami.

Udział w konferencji wzięli przedstawiciele samorządowych firm zajmujących się zbiórką i przetwarzaniem odpadów komunalnych, m.in.: Daniel Tylak, przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Kaliszu, Jan Skalski, dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie, Sabina Kowalska, prezes Zarządu spółki Eko Dolina w Łężycach oraz Tomasz Uciński, prezes Zarządu Krajowej Izby Gospodarki Odpadami i jednocześnie dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie.

Gmina musi mieć wpływ
Zdaniem uczestników konferencji, gminy muszą wreszcie uzyskać kontrolę nad strumieniem odpadów komunalnych na swoim terenie. – To podstawowy warunek, aby zmienić obecną sytuację, w której aż 98% odpadów trafia na składowiska, nie ulegając żadnemu przetworzeniu. System, w którym przewoźnik decyduje o tym, co dzieje się z odpadami, nie jest racjonalny, nie doprowadzi do osiągnięcia poziomów odzysku odpadów zgodnie z przyjętymi zobowiązaniami unijnymi – przekonywał uczestników konferencji Tomasz Uciński. Jego zdaniem niespójność znowelizowanego prawa odpadowego nie daje...