Prawno-podatkowa ocena opłat w ustawie wrakowej
W pierwszej kolejności celowe wydaje się dookreślenie pojęcia kosztów uzyskania przychodów i przedstawienie historycznego tła, z którego będą wynikały przyczyny ewentualnych wątpliwości.
Koszt uzyskania przychodu
Warto zwrócić uwagę, iż w konstrukcji podatków dochodowych (zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych) z założenia kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wprost wyłączonych1, 2.
Ujmując rzecz w dużym skrócie, koncepcja ta oparta jest na ekonomicznym pojęciu kosztów uzyskania przychodów. W aspekcie podatkowym ustawodawca rozróżnia koszty konieczne (niezbędne) dla uzyskania przychodu, koszty pożyteczne (np. koszty reklamy) i te, które nie przyniosły przychodu. W tym ostatnim względzie panują jednoznaczne poglądy doktryny co do uznania za koszt uzyskania przychodu wydatku podporządkowanego regule celowości i racjonalności, wydatku z uwagi na wiedzę podatnika o związkach przyczynowych między poniesionym kosztem a zasadnie oczekiwanym przychodem, także w sytuacji, gdy ten finalny skutek nie został osiągnięty3.
W związku ...