Ponad osiemdziesięciu uczestników spotkało się na zorganizowanym przez Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich dwudniowym szkoleniu pierwszego stopnia dla operatorów stacji uzdatniania wody. Zajęcia pod patronatem merytorycznym prof. dr hab. inż. Marka Sozańskiego odbyły się 8-9 marca 2007 r. w Bierzglinku k. Wrześni. Było to pierwsze seminarium bezpośrednio skierowane do pracowników stacji. Ze względu na duże zainteresowanie tematem organizatorzy wyznaczyli już kolejne edycje.
Skąd się wzięła idea takiego rodzaju spotkania? – Nie sposób nie docenić roli operatora w całym systemie produkcji wody, w którym od jego wiedzy oraz doświadczenia zależy cały proces, i to, czy woda zostanie prawidłowo uzdatniona – wyjaśnił Tomasz Wachowiak, współzałożyciel Forum. – Nawet najlepiej zaprojektowana stacja, oparta na najnowszych rozwiązaniach i najbardziej zaawansowane technologiach nie osiągnie wymaganych parametrów przy nieświadomej i mechanicznej obsłudze – dodał Łukasz Weber (konsultant technologiczny Forum), rozpoczynając część teoretyczną seminarium.
Założeniem szkolenia było przybliżenie uczestnikom dziedzin związanych z elektryką, hydrauliką i automatyką, czyli elementów składowych całego procesu uzdatniania wody.
Poruszono zagadnienia z zakresu technologii oraz najczęściej stosowanych metod usuwania związków żelaza i manganu. Zwrócono uwagę na rolę napowietrzania wody oraz omówiono eksploatację aeratorów (konserwacja, kontrola pracy) i kaskad, aby uzmysłowić ich wpływ na efektywność pracy. Wykłady wzbogacono o zdjęcia dokumentujące wadliwie eksploatowane instalacje. Nie zabrakło informacji o automatyce stacji, eksploatacji tych systemów, doborze odpowiednich urządzeń i o nowych trendach w tej dziedzinie, które omówił Jarosław Repeć – specjalista od systemów automatyki przemysłowej stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków.
Seminarium nie skupiło się jedynie na podstawach teoretycznych. Uzyskane wiadomości można było skonfrontować nie tylko z własnym „operatorskim” doświadczeniem, ale również w SUW we Wrześni. Znajdująca się tam stacja pilotażowa wzbudziła wielkie zainteresowanie, a cały obiekt został skrupulatnie obejrzany i sfotografowany. Podzieleni na kilka mniejszych grup, uczestnicy mieli możliwość bezpośredniej obserwacji procesu filtracji „od środka” poprzez wykonane z pleksi – kolumny filtracyjne wypełnione złożem. Zademonstrowane sytuacje, m.in., „zrywanie się” żelaza podczas zmiany obciążenia złoża, mieszanie się warstw oraz tworzenie się poszczególnych stref w układzie, uwidoczniło operatorom praktyczne aspekty wykonywanej przez nich pracy.
Każda stacja uzdatniania wody boryka się z różnego rodzaju problemami związanymi z procesami technologicznymi, a tego typu seminarium stanowią platformę do poszerzenia wiedzy, nawiązywania kontaktów oraz stwarzają możliwości dzielenia się swoimi doświadczeniami. Dla operatorów przygotowywane są również szkolenia drugiego i trzeciego stopnia.

Katarzyna Błachowicz