Kompost jest to nawóz organiczny, otrzymywany w wyniku częściowego rozkładu tlenowego przez mikroorganizmy saprofityczne różnych materiałów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, których nie można stosować bezpośrednio jako nawozu, takich jak resztki żywności i karmy, chwasty, torf, fekalia, szlam z rowów melioracyjnych, osady z oczyszczalni ścieków itp. Proces kompostowania trwa od sześciu tygodni do kilku lat.

Fot. 1. Surowce składające się na pryzmę kompostu. Decydujący o spontanicznym zapoczątkowaniu procesu i jego prawidłowym przebiegu jest odpowiedni dobór składników i ich proporcji.

Kompost jest najtańszym, najłatwiej dostępnym oraz odpowiednim dla wszystkich uprawianych roślin nawozem organicznym. Syntetyczne nawozy mineralne dostarczają uprawianym roślinom związki gotowe do pobrania, jednak te nigdy ich w pełni nie wykorzystują, przez co istnieje niebezpieczeństwo gromadzenia się w roślinie nadmiaru szkodliwych dla zdrowia człowieka azotanów lub przedostawanie się ich do wód gruntowych. Natomiast kompost stale dodawany do gleby zwiększa w niej zawartość próchnicy, poprawiając jakość słabych gleb.
Charakteryzując kompost, trzeba zwrócić uwagę na jego wilgotność (wg normy jest to 25-50% wody), wyrażaną w procentach zawartość substancji stałych (tzw. suchą masę kompostu) oraz zawartość substancji o...