Wkład Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie (MPWiK) w działania na rzecz środowiska naturalnego w 2006 r. był nieoceniony. Dzięki realizacji projektu pn. „Oczyszczalnia ścieków Płaszów II w Krakowie” zyskało nie tylko miasto, ale również cały kraj.

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku MPWiK rozpoczął starania o pozyskanie środków unijnych na rozbudowę i modernizację Oczyszczalni Ścieków „Płaszów” w Krakowie, które 28 grudnia 2000 r. zakończyły się sukcesem.

Modernizacja Oczyszczalni
Podstawowymi celami projektu było zwiększenie przepustowości istniejącego obiektu (ze 132 tys. do 656 tys. m3/d) oraz budowa biologicznej oczyszczalni ścieków o przepustowości 328 tys. m3/d (składającej się z sześciu reaktorów biologicznych i 12 osadników wtórnych) i nowego segmentu gospodarki osadowej, obejmującego ich zagęszczanie, fermentację metanową, końcowe odwadnianie, suszenie oraz produkcję ciepła i energii elektrycznej z biogazu.
Budowę rozpoczęto w 2003 r., a już w połowie 2005 r. (16 czerwca) uruchomiono segment produkcji biogazu, który obejmuje: gromadzenie gazu powstającego w procesach technologicznych, jego uzdatnienie i dalsze zagospodarowanie. Niespełna rok później (9 maja) uruchomiono mechaniczny segment nowej oczyszczalni ścieków, a 10 października 2006 r. biologicznemu oczyszczaniu zostały poddane ścieki z krakowskiego systemu kanalizacyjnego. Ruszył proces oczyszczania, na który miasto c...