Ustawa o zużytym sprzęcie nowelizowana jest od kilku miesięcy. Propozycje zmian są dość powszechnie znane osobom zajmującym się tym tematem. Od momentu upublicznienia pierwszej wersji nowelizacji Ministerstwo Środowiska naniosło jednak wiele poprawek powstałych w wyniku konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Niestety, zmieniono m.in. częstotliwości raportów, chociaż kwartalny system wypracowany w komisjach sejmowych był dobrym kompromisem. Co prawda wprowadzenie półrocznej sprawozdawczości zmniejszy trochę biurokrację, ale z drugiej strony zminimalizuje przepływ tak ważnych informacji, szczególnie w pierwszej fazie rozwoju systemu.

Rezultaty konsultacji
Istotną zmianą wprowadzoną w ostatniej wersji jest zagwarantowanie firmom zagranicznym możliwości zarejestrowania się w GIOŚ. Na te przepisy czekało kilku potentatów, szczególnie w branży RTV/IT.
Artykuł 12 mówi, iż pozytywne doświadczenie wynikające z rejestracji podmiotów wprowadzających i gospodarujących ZSEE może być przełożone na inne dziedziny gospodarki odpadami. Jeżeli tak miałoby być, to należy trzymać kciuki aby nam się w tej branży udało i by nastąpiła szeroka kontrola zdarzeń, prowadząca do redukcji szarej strefy.
Zgodnie z postulatami wszystkich (!) wprowadzających zmieniono zapisy dotyczące oznakowania (art. 23) w taki sposób, że są one teraz zarówno zgodne z dyrektywą, jak i ze zdrowym rozsądkiem. Nie ma jednak zmian odnośnie rozróżnienia sprzętu na ten nowy i...