Obiekty kolekcjonerskie ze stacji demontażu
Stereotypowe postrzeganie „weterana szos” jako pieczołowicie odrestaurowanego pojazdu w doskonałym stanie sprawia, iż trudno wyobrazić sobie prawdziwy motoryzacyjny zabytek na złomowisku. W dodatku ignorowanie upływu czasu przyczynia się do tego, iż do kategorii oldtimerów trafiają pojazdy jeszcze niedawno popularne.
Do tego dochodzi mylne przeświadczenie o niemożliwym ponownym zarejestrowaniu pojazdu oddanego na złom. Utrwala się przekonanie, jakoby stacja demontażu mogła zaoferować kolekcjonerom jedynie wąski zakres części zamiennych, i to tych dość popularnych. Nic bardziej mylnego. Na samochodowym „złomowisku” natrafić można na cenne podzespoły i unikatowe akcesoria oraz pozyskać ciekawe kolekcjonersko pojazdy.
Ze złomowiska do kolekcji
Możliwość odzysku ze stacji demontażu aut kolekcjonerskich reguluje art. 2 ust. 2 ustawy wrakowej, wyłączający spod obowiązywania ustawy pojazdy historyczne. Nie ma obowiązku usunięcia z pojazdu historycznego substancji niebezpiecznych, wymontowania elementów nienadających się do powtórnego użycia. Stacje mogą pominąć te przyjęte auta z obliczania poziomów odzysku i recyklingu. Pojazd taki może zostać odsprzedany kolekcjonerowi bądź placówce muzeal...