Prawo dotyczące baterii i akumulatorów
Punkt widzenia organizacji odzysku
Rok temu we wrześniu weszła w życie dyrektywa w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów oraz uchylająca dyrektywę 91/157/EWG. Państwom członkowskim wyznaczono 24-miesięczny okres czasu na dokonanie transpozycji przepisów dyrektywy do prawa krajowego.
Dyskusja na temat propozycji co do sposobu i formy przeniesienia przepisów dyrektywy do prawa polskiego trwa już od kilku tygodni w gronie przedstawicieli zainteresowanych środowisk gospodarczych i naukowych, a do czasu transponowania dyrektywy zostało ok. 10 miesięcy.
Dyrektywa 2006/66/WE wprowadza dwa podstawowe wskaźniki, które będą obowiązywać przedsiębiorców w UE. Jest to wskaźnik selektywnego zbierania i wskaźnik wydajności recyklingu. Wartość wskaźnika selektywnego zbierania baterii i akumulatorów przenośnych wyniesie 25% w 2012 r. oraz 45% w 2016 r. Natomiast wskaźnik wydajności recyklingu wynosić będzie 65% średniej wagi baterii i akumulatorów ołowiowo-kwasowych, 75% średniej wagi baterii i akumulatorów niklowo-kadmowych oraz 50% średniej wagi innych zużytych baterii i akumulatorów (czyli praktycznie wszystkich baterii pierwotnych). Wskaźniki te mają zostać osiągnięte w 2011 r.
Zgodnie z art. 12 ust. 4 dyrektywy 2...