Redakcja „Przeglądu Komunalnego”, ogólnopolskiego miesięcznika poświęconego gospodarce komunalnej i ochronie środowiska, już po raz ósmy ogłosiła Konkurs popierający selektywną zbiórkę surowców wtórnych.
Konkurs adresowany jest do jednostek, które podjęły działania zmierzające do ograniczenia ilości gromadzonych i unieszkodliwianych odpadów, organizując selektywną zbiórkę i odzysk surowców wtórnych oraz przekazując je do recyklingu. Mimo iż główne kryterium oceny to masa zebranego surowca, to jednak najważniejszym aspektem jest promowanie działań edukacyjnych, innowacyjności i świeżości w podejściu do tematu selektywnej zbiórki. Tegoroczna edycja obejmowała przedsięwzięcia zrealizowane w okresie od 1 września 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r. Łącznie we wszystkich ośmiu kategoriach zarejestrowano 283 zgłoszenia:
– w kategorii „Szklana Statuetka” – zbiórka stłuczki szklanej – udokumentowano zbiórkę blisko 23 tys. ton szkła,
– w kategorii „Srebrna Puszka” – zbiórka puszek aluminiowych – udokumentowano zbiórkę ponad 174 ton puszek,
– w kategorii „Lider Zbiórki Tworzyw” – zbiórka tworzyw sztucznych – udokumentowano zbiórkę ponad 9,5 tys. ton tworzyw,
– w kategorii „Złota Bela Makulatury” – zbiórka makulatury – udokumentowano zbiórkę 14,8 tys. ton makulatury,
– w kategorii „Zielona Bateria” – zbiórka zużytych baterii, udokumentowano zbiórkę 150,5 ton baterii,
– w kategorii „Zielony Kontakt” – zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – udokumentowano zbiórkę ponad 450 ton ZSEE,
– w kategorii „Lider Sortowni” – odpady segregowane i doczyszczane w sortowniach – ponad 41 tys. wysortowanych odpadów,
– w kategorii „Edukacja Ekologiczna” – 4,6 mln osób objętych programem edukacji ekologicznej.
W każdej kategorii przyznano statuetki oraz wyróżnienia, poza tym jednostki, które zgłosiły się do wszystkich kategorii i prawidłowo udokumentowały zbiórkę miały szansę zdobyć jeden z czterech Pucharów Recyklingu. Fundatorami Pucharów są: Bank Ochrony Środowiska, Ministerstwo Budownictwa, Związek Miast Polskich oraz Polska Izba Ekologii.
Edukacjęekologiczną społeczeństwa rozpoczęto m.in. osobiste spotkania z młodzieżą
Puchar Recyklingu Banku Ochrony Środowiska
Miejski Zakład Komunalny w Leżajsku – udział w poprzednich edycjach Konkursu pozwolił dostrzec działania leżajskiego MZK na rzecz promocji, edukacji i selektywnej zbiórki odpadów. MZK traktuje selektywną zbiórkę jako część spójnego systemu gospodarowania odpadami. Firma nieustannie powiększa obszar działania (ponad 40 gmin na terenie 12 powiatów) oraz wprowadza nowoczesne technologie, umożliwiające bycie konkurencyjnym na rynku gospodarowania odpadami. Segregacja odpadów „u źródła” poprzez system oznakowanych worków foliowych jest z powodzeniem prowadzona na terenie Leżajska i pobliskich gmin od 13 lat. Działając w porozumieniu ze spółdzielnią mieszkaniową, MZK udało się ustawić pojemniki na osiedlach wielorodzinnych. Rozpoczęto edukację ekologiczną społeczeństwa poprzez ulotki, telewizję kablową oraz osobiste spotkania z mieszkańcami. W tamtym czasie na terenie Leżajska segregowano tylko szkło. Ale już w 1997 r. założono, że w miejscach, gdzie znajdują się pojemniki na stłuczkę, co r. zbierany będzie nowy surowiec. I tak w kolejnych latach sukcesywnie pojawiały się dodatkowe kontenery, dzięki czemu do 2001 r. powstały pełne gniazda do selektywnej zbiórki. Z biegiem lat widać wyraźnie, że efekty ekologiczne są znakomite: w 2002 r. przekazano do recyklingu niecałe tysiąc ton surowców wtórnych, rok później było to już półtora tysiąca ton, a w r. bieżącym zbiórkę oszacowano na ponad pięć tysięcy ton. Zwiększająca się ilość zbieranych odpadów spowodowała konieczność zakupienia drugiej linii sortowniczej z prasą, która znacznie poprawi efektywność przerobu surowców wtórnych. Chlubą MZK stał się sprawnie funkcjonujący system selektywnej zbiórki odpadów, a nowe inwestycje, takie jak sortownia surowców wtórnych czy kompostownia osadów ściekowych i bioodpadów, to przykłady wdrażania zasad nowoczesnej technologii w gospodarce odpadami.
Spółka cyklicznie organizuje Wschowskie Dni Recyklingu
Puchar Recyklingu Ministerstwa Budownictwa
Spółka Komunalna Wschowa we Wschowie – przedsiębiorstwo działa na lokalnym rynku od 2003 r. Choć program selektywnej zbiórki wprowadzono dopiero w marcu 2006 r., to efekty zaprezentowane w Konkursie są imponujące. Poprzez intensywnie prowadzoną edukację ekologiczną udało się skutecznie wpłynąć na zmianę mentalności i przyzwyczajeń mieszkańców.
Priorytetem dla nowego zarządu Spółki stało się zbudowanie – praktycznie od podstaw – nowoczesnego systemu gospodarki odpadami w gminie i rozszerzenie go na cały powiat wschowski. Obecnie przy współpracy z organizacjami odzysku, stowarzyszeniami ekologicznymi i firmami recyklingowymi prowadzona jest selektywna zbiórkę odpadów opakowaniowych, baterii, sprzętu elektronicznego i AGD. W związku z wdrażaniem we Wschowie programu promocji selektywnej zbiórki, postanowiono zachęcić mieszkańców miasta do podjęcia próby segregacji odpadów. W tym też celu Spółka przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy oraz starostwa powiatowego organizuje cykliczną imprezę pod nazwą Wschowskie Dni Recyklingu. Wydarzenie ma służyć powszechnej edukacji ekologicznej. Bogaty program tygodniowej imprezy wypełniają m.in.: seminaria dla nauczycieli, samorządowców, firm komunalnych, radnych oraz organizacji pozarządowych. Wychodząc z założenia, że to współpraca ze szkołami stanowić może dobry punkt wyjścia i wsparcia dla inicjatyw władz gminy w zakresie gospodarki odpadami, zaproponowano młodzieży zorganizowanie i udział w happeningach. Dzięki tej akcji udało się przekonać do idei selektywnej zbiórki szeroką rzeszę dzieci i młodzieży, która stała się sprawdzonymi i solidnymi partnerami do prowadzenia kolejnych działań.
Zakład prowadzi intensywną edukację ekologiczną wśród przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej.
Puchar Recyklingu Związku Miast Polskich
Gminny Zakład Komunalny we Włoszakowicach – ważnym aspektem działalności Zakładu jest prowadzenie akcji edukacyjnych promujących postawy ekologiczne. Sukcesem jest uzyskanie społecznej akceptacji dla realizowanego w gminie programu. Za działalność w zakresie odzysku surowców wtórnych oraz za prowadzoną edukację ekologiczną Spółka była już wielokrotnie wyróżniana w Pucharze Recyklingu. Gminny Zakład Komunalny działa od grudnia 2003 r. i nadzoruje zbiórkę odpadów w gminie Włoszakowice. Szeroko rozpowszechnia selektywną zbiórkę odpadów zarówno wśród stałych mieszkańców gminy, jak i licznie wypoczywających tutaj w okresie letnim turystów. Zakład prowadzi intensywną edukację ekologiczną wśród przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych mieszkańców gminy w ramach działalności gminnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Organizuje też liczne konkursy ekologiczne, a dla ich laureatów wycieczki. Bardzo pomyślnie układa się tez współpraca z Nadleśnictwem Włoszakowice. Pierwszym krokiem w edukacji ekologicznej było opracowanie w 1999 r. specjalnego wydania lokalnej gazety pod hasłem „Nasze Rady na Odpady”. Kontynuacją dialogu ze społeczeństwem są publikowane w lokalnym miesięczniku artykuły poświęcone zachowaniom proekologicznym, informacje o wszelkich działaniach gminy w dziedzinie ochrony środowiska oraz informacje o uzyskanych efektach w selektywnej zbiórce. Dotychczas zorganizowano już sześć edycji konkursu „Szkolne Rady na Odpady”, oprócz tego corocznie Zakład organizuje akcję „Sprzątania Świata” oraz obchody Dnia Ziemi.
Finał konkursu "Posegreguj śmieci z nami – ciesz się za to nagrodami"
Puchar Recyklingu ufundowany przez Polską Izbę Ekologii
P.P.H.U. LECH-MET Sylwester Lech w Żmigrodzie – przedsiębiorstwo od 2004 r. jest głównym operatorem systemu selektywnej zbiórki na terenie miasta i gminy Żmigród. Dzięki pomyślnie układającej się współpracy z Urzędem Miejskim w Żmigrodzie osiągnięto imponujące efekty
w selektywnej zbiórce. Poprzez intensywnie prowadzoną edukację ekologiczną udało się wpłynąć na zmianę przyzwyczajeń i postaw wobec środowiska, czego efektem jest wysoki poziom kultury ekologicznej mieszkańców gminy.
Na terenie gminy Żmigród z powodzeniem prowadzi się segregację odpadów „u źródła”. Wdrożenie systemu selektywnej zbiórki podyktowane było przede wszystkim koniecznością zmniejszenia strumienia odpadów zmieszanych, trafiających na przepełnione gminne składowisko. Na początku programem objęto miasto Żmigród, a w marcu 2005 r. rozszerzono go na tereny wiejskie. Edukacja ekologiczna jest priorytetem na drodze do zmiany świadomości społeczeństwa. Dużym zainteresowaniem cieszy się coroczny konkurs ekologiczny dla szkół podstawowych i gimnazjów „Posegreguj śmieci z nami – ciesz się za to nagrodami”. Dzięki tej akcji dzieci nabrały nowych przyzwyczajeń i teraz to one pouczają rodziców, co robić z niepotrzebną plastikową butelką, słoikiem czy gazetą. Sukces selektywnej zbiórki zachęcił do rozszerzenia jej o zużyte baterie. Priorytetem na najbliższą przyszłość jest opracowanie odpowiedniego systemu zbiórki odpadów wielkogabarytowych oraz zagospodarowania bioodpadów.
Problemu odpadów nie da się załatwić przy pomocy tylko przedsiębiorstwa komunalnego. Z pewnością wsparcie ze strony władz gminnych pomaga osiągnąć wymierny sukces.
Romana Dziubalska