Tworzywa wokół nas
Pojawił się nowy materiał edukacyjny na temat wykorzystywania i zagospodarowania tworzyw sztucznych. Pakiet przeznaczony jest dla gimnazjów i szkół średnich. Składa się z piętnastu zeszytów pracy dla uczniów oraz egzemplarza dla nauczyciela. Pomocny może być w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć z chemii, geografii oraz ścieżki „edukacja ekologiczna”. Materiał zawiera osiem tematów, a w jednym z nich, pn. „Poznajemy tworzywa sztuczne”, przedstawiono rosnące zastosowanie tworzyw sztucznych w różnych dziedzinach wytwórczości i płynące stąd wielorakie korzyści. Podkreślono związek między rozwojem nauki i technologii a coraz lepszymi właściwościami uzyskiwanych tworzyw i poszerzającym się w związku z tym zakresem ich stosowalności. Dział „Surowce” traktuje o głównych surowcach wykorzystywanych do produkcji tworzyw sztucznych oraz zawiera omówienie podstawowych procesów, pozwalających na osiągnięcie pożądanych właściwości. Kolejny temat dotyczył polimerów i ich przetwórstwa, w którym to opisano metody ich otrzymywania, główne zastosowania oraz sposoby wytwarzania rozmaitych wyrobów. Wyjaśniono procesy uzyskiwania materiałów o określonych cechach. Natomiast walorom tworzyw sztucznych znajdujących tak szerokie zastosowanie w życiu codziennym i gospodarce poświęcono część „Właściwości tworzyw sztucznych”. Praktyczną realizację koncepcji zrównoważonego rozwoju ukazał dział pn. „Chrońmy nasz świat dla przyszłych pokoleń”, a w „Postępowaniu z odpadami” zwrócono uwagę na źródło korzyści ekonomicznych oraz drogę do zachowania czystego środowiska. Jak radzić sobie ze śmieciami, czyli związane z tym propozycje indywidualnych i zbiorowych działań kształtujących właściwe zachowania wraz z postawami zawarto w kolejnym wątku. Ostatni z tematów poświęcony został kurczeniu się zasobów słodkiej wody na świecie, dysproporcjach w jej rozmieszczeniu oraz nierównomiernym do niej dostępie ludzi.
Pakiet zyskał pozytywną opinię metodyków-rzeczoznawców wskazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i zostanie wpisany na listę pomocniczych środków dydaktycznych.
Wydawcą jest Fundacja PlasticsEurope Polska, a partnerem i dystrybutorem Fundacja Nasza Ziemia. Druk pakietu został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Sławomir Brzózek
Fundacja Nasza Ziemia, Warszawa