Kolor w architekturze i krajobrazie
Jedna z definicji architektury mówi, że jest to sztuka kształtowania przestrzeni – nie ograniczona jedynie do wznoszenia obiektów, lecz również kreująca wyraz artystyczny, kształt i charakter miejsc – zarówno pomiędzy kubaturami, jak i w ich wnętrzu. Można więc powiedzieć, że architektura jest grą między przestrzenią zamkniętą a otwartą.
Na styku między tymi dwiema przestrzeniami pojawia się kolor, będący jednym z ważniejszych komponentów architektury i krajobrazu. Poprzez swą wysoką wartość estetyczną może on podnosić walory miejsca i dzięki temu zwiększać jego potencjał ekonomiczny.
W przypadku kolorystyki zewnętrznej przez długi czas panowało przekonanie, że jej odbiór jest zależny od zbyt wielu czynników, aby można było posłużyć się pewnymi obiektywnymi regułami przy jej projektowaniu. Na wybór określonego zestawu barwnego wpływ mają bowiem różne elementy: wytyczne i cele architektoniczne (wielkość i typ inwestycji, funkcja obiektu, jego forma, skala, materiał, z którego został wzniesiony, oraz rola, jaką kolor ma odgrywać), przesłanki ekonomiczne (czas i środki finansowe przewidziane na realizację inwestycji), a także prywatny gust inwestora i projektanta oraz panująca moda kolorystyczna. Również efekt kolorystyczny w środowisku zewnętrznym uzależniony jest od wielu czynników &...