Umowa o roboty budowlane a zamówienia publiczne Cz. I
Według art. 647 kodeksu cywilnego w umowie o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w niej obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor – do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.
Natomiast w świetle Ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (P.z.p.) pod pojęciem „robót budowlanych” należy rozumieć wykonanie albo zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu Ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, a także wykonanie tych robót przez osobę trzecią, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego. Zamówieniem na roboty jest również tzw. koncesja na roboty budowlane (art. 2 pkt 4 P.z.p.).
Wykonanie robót budowlanych przez osobę trzecią
Jak zostało już podkreślone, jako roboty budowlane należy traktować także wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane przez osobę trzecią, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego. Sytuacja taka zachodzi, gdy zamawiający zawiera z wykonawcą, wyłonionym zgodnie z P.z.p., u...