Specjaliści od ochrony środowiska przez kolejne lata zdążyli się przyzwyczaić do tego, że listopad, wbrew jesiennej aurze, jest dla nich gorącym miesiącem. Wszystko to za sprawą odbywających się w Poznaniu Targów POLEKO. Tym razem proekologiczna wystawa i towarzyszące jej wydarzenia odbędą się w październiku.

Tegoroczne Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO zorganizowane zostały niemal miesiąc wcześniej niż zazwyczaj (będą trwać od 27 do 30 października), a atmosferę tego spotkania branżowców podgrzewać będzie fakt, iż jest to już dwudziesta edycja wystawy (w tym nagrody przygotowane dla zwiedzających – wycieczki do Skandynawii). Użycie sformułowania „podgrzewać atmosferę” nie jest w tym wypadku chyba najtrafniejsze, bowiem tematem przewodnim imprezy jest „Technika dla klimatu Ziemi”, co wiąże się z toczącą się na świecie dyskusją o potrzebie ochrony klimatu przed globalnym ociepleniem. Kwestie związane z ochroną klimatu, a dokładnie mająca odbyć się na początku grudnia w Poznaniu (na terenach targowych) 14. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, są właśnie przyczyną przyspieszenia tegorocznej edycji Targów.

Według danych organizatora – Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) – podczas wystawy swoją ofertę na powierzchni ponad 15,5 tys. km2 zaprezentuje ok. 800 firm z ponad 20 krajów (grupowe ekspozycje przygotowały: Austria, Czechy, Dania, Francja, Irlandia, Kanada, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria i Szwecja). Liczby te wyglądają imponująco w porównaniu do danych dotyczących pierwszej edycji POLEKO z 1989 r., kiedy to wystawiało się tylko 76 firm z sześciu krajów. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku Targi odwiedzi ok. 20 tys. osób.

Szacuje się, że w tym roku Targi POLEKO odwiedzi ok. 20 tys. osób.

Wystawcy zostali pogrupowani w sektorach branżowych: „Woda i ścieki”, „Energia, energia odnawialna”, „Odpady i recykling”, „Powietrze, hałas i wibracje”, „Aparatura kontrolno-pomiarowa” oraz „Edukacja ekologiczna”. Dodatkowo, zgodnie z tradycją, wydzielone zostały także ekspozycje specjalne: Salon Czystej Energii, Salon Recyklingu, Salon Aparatury Kontrolno-Pomiarowej oraz wystawa Nauka dla Środowiska.

Będzie się działo!

Mimo iż oficjalne otwarcie Targów nastąpi w poniedziałek 27 października rano, to ekoświętowanie (bo przecież wydarzenie, które skupia w jednym miejscu i terminie najszersze grono specjalistów z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, zasługuje na miano święta) rozpocznie się już w niedzielny wieczór. Okazją do tego będzie Gala XII Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego, podczas której rozdane i przyznane zostaną prestiżowe nagrody (Nagroda Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki, Puchary Recyklingu w IX edycji Konkursu „Przeglądu Komunalnego”, statuetki przyznane w w ramach „Złotej Nagrody” z Cannes) i tytuły (Promotor Energetyki Odnawialnej miesięcznika „Czysta Energia” oraz Dyrektor Roku 2007 Zakładu Oczyszczania Miasta).

Jak co roku pzrewidziane są obrady Zjazdu Ekologicznego, tym razem pod hasłem „Środowisko i Klimat”. W jego trakcie zostanie poruszonych wiele zagadnień, dotyczących m.in. prawnych aspektów ochrony środowiska, systemu finansowania inwestycji prośrodowiskowych, energetyki odnawialnej i racjonalnego wykorzystania energii. Część obrad poświęcono problemom związanym z unieszkodliwianiem odpadów komunalnych, a także zagadnieniom gospodarki wodnej. W drugim dniu Zjazdu odbędzie się seminarium „Clean & Green Szwedzko-Norwesko-Duński Dzień Innowacji”, podczas którego zaprezentowane zostaną skandynawskie doświadczenia i technologie służące ochronie środowiska, w tym klimatu. Nowością tegorocznego Zjazdu będzie wyodrębniona konferencja, skierowana do przedstawicieli sektora industrialnego, pt. „Przemysł wobec nowych wyzwań ochrony klimatu i środowiska”. Dotyczyć będzie ona przede wszystkim możliwych i koniecznych do zastosowania działań służących spowalnianiu zmian klimatu i promowania oszczędzania energii.

Salo(nowe) trendy

Pierwszego dnia Targów w ramach ekspozycji specjalnej startuje także „Forum Czystej Energii”, które odbywać się będzie codziennie przez cały czas trwania wystawy. Seminarium to służyć ma edukacji, połączonej z przedstawieniem referencyjnych rozwiązań i technologii, wykorzystujących odnawialne zasoby energii. Zdaniem współorganizatora – redakcji miesięcznika „Czysta Energia” – program Forum dostosowywany jest do najnowszych trendów rozwoju energetyki odnawialnej oraz poszanowania energii.

Także w Salonie Recyklingu prowadzone będzie seminarium (w terminie 28-30 października). Jego tematyka obejmuje system zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych i zużytych baterii, a także recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz pojazdów wycofanych z eksploatacji. Jak informuje redakcja miesięcznika „Recykling”, współorganizator Forum Recyklingu, podczas seminarium zostaną przedstawione przede wszystkim aktualne prawne, techniczne oraz ekonomiczne zagadnienia z zakresu odzysku i recyklingu odpadów. Dla zwiedzających Targi wstęp na oba seminaria jest bezpłatny.

Odnawialnym źródłom energii dedykowany będzie także działający w trakcie Targów POLEKO punkt konsultacyjny unijnego programu Inteligentna Energia dla Europy (program Unii Europejskiej, mający na celu finansowanie inicjatyw energetycznych o budżecie730 mln euro – na lata 2007-2013 – promujący efektywność energetyczną i korzystanie z odnawialnych źródeł energii oraz tworzenie lokalnych i regionalnych agencji energetycznych). Eksperci Komisji Europejskiej będą w nim udzielać informacji na temat możliwości dofinansowania projektów z tej dziedziny. Do konsultacji zaproszeni są przedstawiciele firm, handlu i organizacji pozarządowych, administracji publicznej, a także osoby prywatne.

Zarówno zagadnieniom energii ze źródeł odnawialnych, jak i kompleksowej gospodarce odpadami poświęcone będzie forum kontaktowe firm francuskich i polskich, które odbędzie się 29 października. W jego trakcie zaprezentowane zostaną działania w zakresie energetyki odnawialnej i gospodarki odpadami, podejmowane przez francuską ADEME oraz WFOŚiGW w Poznaniu, a także prawne aspekty zarządzania ochroną środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadami i energii odnawialnej.

Dla „odpadowców” niemałą gratką będzie na pewno debata „Procedury administracyjne w zarządzaniu odpadami komunalnymi”, która odbędzie się trzeciego dnia Targów. Podczas tej organizowanej już po raz trzeci dyskusji swoje doświadczenia i problemy zaprezentują przedstawiciele najważniejszych izb i stowarzyszeń branżowych.

Osoby zainteresowane ochroną klimatu, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, pozyskiwaniem funduszy pomocowych dla realizacji inwestycji prośrodowiskowych i innymi tematami z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej będą miały okazję wziąć udział także w wielu dodatkowych interesujących szkoleniach, seminariach i konferencjach. A na wystawców czekać będą targowe nagrody i wyróżnienia – zarówno za najlepsze produkty, jak i najciekawsze stoiska.

Technika zamiast edukacji

W trakcie tegorocznego POLEKO zabraknie natomiast Ogólnopolskiego Forum Edukacji Ekologicznej „Eko Media Forum”, które – jak mogło się wydawać – na trwałe wpisało się w krajobraz Targów.

W tym roku po raz pierwszy wystawie POLEKO towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA. Dotychczas maszyny i pojazdy z zakresu techniki komunalnej prezentowane były w ramach Targów POLEKO, ostatnio na terenie ekspozycji specjalnej – Park Techniki Komunalnej. Z informacji MTP wynika, że organizacja nowych targów w tym samym terminie co Poleko wynika z faktu, iż docelowa grupa zwiedzających – przedstawiciele samorządów lokalnych i zakładów komunalnych – jest dla obu tych wydarzeń wspólna.

Będzie zatem co oglądać i czego słuchać. A potrzeba szybkiego rozwiązania wielu problemów w dziedzinie ochrony środowiska niewątpliwie podgrzewać będzie atmosferę dyskusji prowadzonych podczas Targów. Oby wyszło to na dobre dla klimatu globalnego!

Piotr Strzyżyński