Klimatyczny jubileusz
W dniach 27-30.10. br. hale Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) ożywią tłumy zwiedzających i wystawców z branży ochrony środowiska. Patronat nad Międzynarodowymi Targami Ochrony Środowiska objął minister środowiska, Maciej Nowicki. Powierzchnia wystawiennicza w tym roku to ok. 18 000 m2, na których zaprezentuje się ok. 800 wystawców z ponad dwudziestu krajów. Tak jak w poprzednich latach impreza została podzielona na salony: Czystej Energii, Recyklingu, Aparatury Kontrolno-Pomiarowej i Nauki dla Środowiska. Tegoroczne POLEKO ma jednak wyjątkowy charakter, i to nie tylko za sprawą jubileuszu oraz wiodącej tematyki ochrony klimatu, ale również z powodu pierwszej edycji towarzyszących im Międzynarodowych Targów Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA.
POLEKO to nie tylko stoiska wystawców, lecz także duża szansa na udział w branżowych konferencjach, seminariach i dyskusjach. Daje to możliwość zdobycia wiedzy na temat aktualnych problemów, nowinek i trendów również z branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Dominującym tematem, oczywiście oprócz energetyki odnawianej, są możliwości finansowania przedsięwzięć z ochrony środowiska, w tym gospodarki wodno-ściekowej. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przy współpracy z Ministerstwem Środowiska w drugim dniu targów organizuje konferencję „Fundusz Spójności dla Infrastruktury i Środowiska”. Tego samego dnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie przedstawiał zasady finansowania obowiązujące w 2009 r. Praktyczna strona ubiegania się o fundusze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska zostanie zaprezentowana w ostatnim dniu imprezy, podczas szkolenia dla beneficjentów, które jest organizowane przez Ministerstwo Środowiska.
W pierwszym dniu targów warto także zajrzeć na XII Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny, podczas którego zostaną omówione m.in. główne problemy gospodarowania wodami w świetle projektu Narodowej Strategii Gospodarki Wodnej oraz skuteczności ekologicznej Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Ponadto w czasie tego spotkania przedstawiona będzie problematyka zarządzania majątkiem wodociągowym.
Ciekawie dla naszej branży zapowiada się również drugi dzień imprezy, czyli „Szwedzko-Nowersko-Duński Dzień Innowacji”. W ramach seminarium będzie można posłuchać m.in. o modelowaniu hydraulicznym, służącym do oceny sytuacji, optymalizacji i poszukiwania oszczędności energii w gospodarce wodnej i sieciach miejskich, a także pogłębić wiedzę na temat osadów ściekowych. Problematyka ta zostanie też przedstawiona podczas konferencji „Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie oczyszczania ścieków i utylizacji osadów ściekowych”, organizowanej w trzecim dniu imprezy wystawienniczej przez ambasadę norweską.
Bardzo ważnym wydarzeniem na targach jest Międzynarodowy Dzień Transferu Technologii POLEKO 2008, który odbędzie się z 28 października. Jego celem jest stworzenie płaszczyzny kontaktu dla przedstawicieli zagranicznych firm zainteresowanych współpracą technologiczną z polskimi innowacyjnymi przedsiębiorstwami oraz pomysłami i osiągnięciami krajowych jednostek badawczo-rozwojowych. W trakcie tego wydarzenia będzie można spotkać się przedstawicielami sektora przemysłowego, m.in. z zakresu inżynierii środowiska oraz uzdatniania wody i przetwarzania ścieków.
W przerwach między kolejnymi konferencjami i spotkaniami będzie można zrelaksować się oraz nacieszyć oko, oglądając wystawę fotograficzną pt. „Wodne skojarzenia”, organizowaną przez Aquanet.
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska to świetna okazja dla firm, które chcą zaprezentować i wypromować swoje produkty. Warto jednak pamiętać, że branża wodociągowa-kanalizacyjna nie dorówna częstotliwości pojawiania się nowinek w informatyce czy też elektronice. Mimo to, na tegorocznym POLEKO będziemy mieli szansę zapoznać się z paroma nowymi produktami i rozwiązaniami.
Firma Wofil Ozone Technology wprowadza na rynek polski promienniki zamienne UV dla urządzeń dezynfekcyjnych UV do wody pitnej i ścieków wszystkich producentów rynku europejskiego. Wśród tych produktów można znaleźć promienniki UV niskociśnieniowe amalgamatowe o wydajności od 4 do 365 W oraz średniociśnieniowe o wydajności od 500 W do 40 kW, wszystkie o różnych kształtach i przyłączach. Z kolei firma Veolia Water System zaprezentuje na POLEKO szeroką gamę wyparek próżniowych, stosowanych do oczyszczania małych strumieni ścieków o wysokich stężeniach zanieczyszczeń. Natomiast nowy system kubkowatych mat rozsączających, własnego projektu i produkcji, służący do rozsączania w gruncie ścieków wstępnie oczyszczonych w osadniku gnilnym, a także tych oczyszczonych biologicznie i wód deszczowych zaprezentuje Haba RL.
Podczas targów nie zabraknie również urządzeń pomiarowych. Przedsiębiorstwo Elmetron będzie prezentowało wielofunkcyjny przyrząd pomiarowy CX-701 oraz przyrządy przemysłowe serii 801, służące ciągłym pomiarom on-line. Pierwszy produkt służy do pomiaru pH, stężenia jonów, potencjału redox, konduktancji, tlenu rozpuszczonego w wodzie, temperatury oraz ciśnienia. Można go stosować zarówno w laboratorium, jak i w terenie. Natomiast przyrządy serii 801 umożliwiają m.in. pomiar i regulację pH, przewodności, zawartości tlenu i jonów.
Przedsiębiorstwa wodociągowe zapewne zainteresuje nowy korelator Lokal 200PC, który zaprezentuje na POLEKO firma Inter Global. Urządzenie to służy do punktowej lokalizacji nieszczelności w sieciach wodociągowych. Korelator pozwala precyzyjne wyszukiwać wycieki metodą akustyczną. Lokal 200PC zwiększa zasięg działania poprzez trójkorelacje, jak również posiada opcję rejestrowania danych z logerów akustycznych i logerów ciśnienia. Innym produktem tej firmy, z którym będą mieli okazję zapoznać się zwiedzający, jest nowa studzienka kanalizacyjna Wapro WaBack o znacznie zmniejszonych gabarytach niż dotychczasowe. Rozwiązanie to spełnia funkcję zaworu przeciwpowrotnego, montowanego na zewnątrz budynku i w trakcie pracy działa jak zwykła studzienka przelotowa, niepowodująca zakłóceń w przepływie ścieków. Inny produkt w postaci korków pneumatycznych będzie można zobaczyć na stoisku firmy Fire-Max. Są one pomocne m.in. przy zamykaniu studzienek kanalizacyjnych, a także przy naprawach uszkodzonych przewodów rurowych, bez konieczności wyłączenia danego rurociągu.
Uczestnicy targów poszukujący sposobów postępowania z nadmiarem osadów ściekowych, również nie będą zawiedzeni. Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego z Warszawy zaprezentuje innowacyjny produkt – kruszywo lekkie z osadów ściekowych. Technologia otrzymywania tego materiału oparta jest na termicznej niskotemperaturowej (temperatura jest niższa o ok. 400ºC od dotychczasowych rozwiązań) syntezie osadów ściekowych z mineralnymi odpadami komunalnymi i górniczymi. Metoda ta umożliwia związanie metali ciężkich, które zostają wbudowane w strukturę krystaliczną spieku krzemianowego. Powstałe lekkie sztuczne kruszywo ma jakość porównywalną z kruszywami keramzytowymi, produkowanymi metodami tradycyjnymi. Z kolei Seen Technologie zaprezentuje urządzenia Savi do mechanicznego oczyszczania ścieków, takie jak sita bębnowe, spiralne, separatory, praski itp., a także stosowany do osadników radialnych i prostokątnych SSR system pływającego zgarniacza części pływających, pomosty jezdne ze zgarniaczem dennym do osadników radialnych z systemem napędowym ERR, zgarniacze łańcuchowe do osadników prostokątnych KRR oraz wirówki do zagęszczania i odwadniania osadów.
MTP już po raz dwudziesty zorganizują POLEKO. Z tej okazji będzie miał miejsce Wielki Jubileuszowy Konkurs, w którym nagrody ufundowały ambasady Danii, Szwecji i Norwegii. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy, którzy zakupią bilet wstępu na targi i wypełnią kupon konkursowy. A jest o co powalczyć! Zwycięzca pojedzie do Skandynawii słynącej m.in. z zapierających dech w piersiach krajobrazów i krystalicznie czystej wody.
Oczywiście organizatorzy nie zapomnieli o wystawcach i jak w poprzednich latach zafundowali im dawkę adrenaliny w ramach konkursu o „Złoty Medal Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska – POLEKO”. Jednym z kryteriów wyboru produktów jest oszczędność zużycia materiałów i energii. Zapewne ta cecha będzie wnikliwe analizowana przez jury konkursowe.
POLEKO w tym roku nie dość, że obchodzi jubileusz, to jeszcze będzie miało wyjątkowy „klimat”. Cały sektor ochrony środowiska coraz intensywniej pracuje nad technologiami oszczędzającymi wykorzystanie energii. Ta tendencja zaczyna również przenikać do branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Z tego względu właśnie tegoroczne „klimatyczne” POLEKO jest doskonałą okazją do szukania rozwiązań pozwalających rozsądnie gospodarować energią, także w gospodarce wodno-ściekowej. Warto się nad tym zastanowić i intensywnie nad takimi technologiami popracować, bo przecież ochrona klimatu leży w gestii wszystkich branż ochrony środowiska. Pamiętajmy jednak, iż aby chronić klimat, potrzeba działań interdyscyplinarnych, długofalowych a nade wszystko gruntownie przemyślanych.