Od 15 listopada 2008 r. kwestie dostępu do informacji o środowisku regulowane są przepisami nowej Ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (DzU nr 199, poz. 1227).

Potrzeba uchwalenia nowej ustawy w zakresie dostępu do infromacji, a także innych wskazanych w jej tytule spraw, argumentowana była przede wszystkim koniecznością wykazywanych przez Komisję Europejską luk i rozbieżności w transpozycji do prawa polskiego wymagań odpowiednich aktów prawa wspólnotowego. W odniesieniu do kwestii dostępu do informacji są to przede wszystkim postanowienia Konwencji o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska, sporządzonej w Aarhus 25 czerwca 1998 r. (tzw. Konwencja z Aarhus – DzU z 2003 r. nr 78, poz. 706) oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/4/WE z 28 stycznia 2003 r. w sprawie publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska i uchylającej dyrektywę Rady 90/313/EWG (Dz. Urz. WE L 41 z 14 lutego 2003 r.).
Zmiany wprowadzone nowymi przepisami nie mają fundamentalnego znaczenia, a raczej charakter porządkujący i uzupełniający, stąd część przepisów została prawie bez zmian przeniesiona z ustawy Prawo ochrony środowiska (P.o.ś.), która te kwestie dotychczas regulowała. Nawiase...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?