Podstawowym aktem prawnym, regulującym m.in. zasady utrzymania czystości chodników i jezdni, jest Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Późniejsze nowelizacje tego dokumentu wprowadziły w tej materii szereg nowości, z czego najważniejsze to definicja chodnika czy określenie podmiotów odpowiedzialnych za czystość jezdni.

Artykuł 5 ust. 1 pkt 4 wspomnianej ustawy brzmi: „Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej, służącą dla ruchu pieszego,położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”.
Definicja ta tylko w drugiej części jest prosta i zrozumiała. Mianowicie wszędzie tam, gdzie na chodniku dopuszcza się parkowanie pojazdów, obowiązek uprzątania przejmuje zarządca drogi. Natomiast określenie położenia chodnika względem nieruchomości nie jest już takie oczywiste.
– Z dyspozycji cytowanego przepisu wynika, że jeżeli pomiędzy granicą nieruchomości a wyznaczonym chodnikiem znajduje się pas ziemi (o nieokreślonej szerokości), to obowiązek sprzątania jest po stronie z...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?