Koncesja już od dawna występuje w systemie zamówień publicznych. W Ustawie z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówieńpublicznych zakres jej zastosowania jest jednak ograniczony do robót budowlanych. Zaszła więc potrzeba rozszerzenia tej instytucji.

9 stycznia br. uchwalono ustawę o koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU nr 19, poz. 101). Zgodnie z uzasadnieniem, jej celem jest stworzenie nowych możliwości wykonywania zadań publicznych przez zaangażowanie środków prywatnych i wykorzystanie potencjału prywatnych podmiotów, które może wpłynąć korzystnie na poprawę ich dostępności i jakości.
Ustawę stosuje się do zawierania umowy koncesji przede wszystkim przez organy władzy publicznej (w tym rządowej), jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki, państwowe jednostki i zakłady budżetowe oraz gospodarstwa pomocnicze. Odnosi się ona także do innych podmiotów, które zostały ustanowione w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, nie mających charakteru przemysłowego ani handlowego i posiadających osobowość prawną. Podmioty te muszą być finansowane w ponad 50% przez organy władzy publicznej oraz jednostki samorządu terytorialnego, ich zarząd musi podlegać nadzorowi ze strony tych podmiotów albo połowa członków organu zarządzającego lub nadzorczego musi być wyznaczana przez ww. podmioty.
Przepisów ustawy nie stosuje...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?