Zgodnie z dyrektywami UE oraz zapisami ustawy o odpadach, od 2010 r. Polska zobowiązana jest do radykalnego ograniczania składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji – o 25% do 2010 r., 50% do 2013 r. i 65% do 2020 r. w stosunku do wartości z 1995 r.

Aby osiągnąć powyższe progi, należy przetwarzać odpady komunalne ulegające biodegradacji w instalacjach kompostowania lub fermentacji. Biorąc pod uwagę rachunek ekonomiczny oraz możliwości wykorzystania produktów obu procesów, zdecydowanie korzystniejszą metodą odzysku jest kompostowanie.
 
Zapewnić możliwość zbytu
W związku z wysokimi nakładami inwestycyjnymi, jakie przedsiębiorca musi ponieść, podejmując decyzję o budowie zakładu biologicznego przekształcania odpadów, ważne jest zapewnienie możliwości zbytu powstających w instalacji produktów. Obecne zapisy ustawy o nawozach i nawożeniuoraz Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 czerwca 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu (DzU nr 119, poz. 765) uniemożliwiają prowadzenie skutecznego odzysku tej grupy odpadów, a w procesie kompostowania, zamiast produktów znajdujących zastosowanie na rynku, powstają kolejne odpady. Komposty klasyfikowane są teraz jako wysokiej jakości nawóz organiczny, który musi spełniać pewne minimalne wymagania jakościowe dla nawozó...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?