Korzystną sytuacją środowiskową, szczególnie w miastach jest równowaga pomiędzy ilością opadu a wsiąkaniem, spływem powierzchniowym i parowaniem wody deszczowej. Zmienia się to jednak dość szybko wraz ze wzrastającym uszczelnianiem kolejnych powierzchni.
Jest to rezultat powiększających się systematycznie terenów miejskich i ich zabudowa, skutkująca m.in. budową ulic, dróg, chodników, parkingów itp. Powoduje to wzrost ilości ścieków opadowych, które powinny być odprowadzane do systemów kanalizacyjnych, a następnie do odbiorników tych ścieków. Konsekwencją tego jest też obniżenie się poziomu wód gruntowych. Ogólne zanieczyszczenie środowiska przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia ścieków opadowych, szczególnie przez zawiesinę mineralną. Do historii przeszedł już okres, w którym ścieki opadowe można było traktować jako „umownie czyste”.
Nie ulega więc wątpliwości, że współcześnie ścieki opadowe, niezależnie od ich odbiornika, powinny być podczyszczane. Również społeczna świadomość zagrożenia, jakie stwarzają nieoczyszczone ścieki opadowe, wprowadzane do wód powierzchniowych lub do gruntu, z roku na rok jest w Polsce coraz większa.
Uregulowania prawne
Obecnie obowiązujące przepisy nakładają obowiązek oczyszczania ścieków opadowych i procesowy...