Jednym z wielu aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz racjonalnym korzystaniem z zasobów wodnych jest właściwa gospodarka wodami opadowymi i roztopowymi. Prowadzi się ją zarówno na terenach zurbanizowanych, jak i uprzemysłowionych.

Istotnym elementem przyjętych rozwiązań w zakresie odprowadzania tego typu wód jest spełnienie wymogów środowiskowych regulowanych odpowiednimi przepisami. Należą do nich: ustawa z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne oraz ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, a w szczególności przepisy wykonawcze do Prawa wodnego w postaci rozporządzenia Ministra Środowiska z 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.
System powyższych regulacji dotyczy wód opadowych lub roztopowych zakwalifikowanych do kategorii ścieku zdefiniowanego w art. 9 ust. 1 pkt 14c Prawa wodnego oraz w art. 3 pkt 38c Prawa ochrony środowiska. Kryteriami tej klasyfikacji są: po pierwsze – miejsce pochodzenia wód opadowych i roztopowych, a po drugie wymóg zebrania przedmiotowych wód w szczelne, otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne.
 
Prawo wodne
Odprowadzanie ścieków opadowych lub roztopowych do środowiska należy uznać ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?