Polska podpisała i ratyfikowała traktat akcesyjny do Unii Europejskiej, w którym art. 54 stanowi, że nowe państwa członkowskie wprowadzą w życie środki niezbędne do przestrzegania od dnia przystąpienia przepisów dyrektyw. W gospodarce ściekowej wynegocjowano dłuższy okres na wdrożenie niezbędnych zmian.

Wszyscy znają to pod postacią „Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych”, który powinien być zrealizowany do 2015 r. Przedmiot gospodarowania wodami (ściekami) opadowymi nie był negocjowany i zgodnie z wyznaczonymi terminami Polska jest obowiązana spełnić założenia do 31 grudnia 2009 r., czego nie zakwestionowano.
 
Akty prawne
Zgodnie z zapisem art. 3 pkt. 38c ustawy z 21 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (i wszelkich przepisów pochodnych) do ścieków zalicza się m.in. wprowadzane do wód lub do ziemi wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzących z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów. Wynika stąd (i z aktów pokrewnych) kilka wniosków. Systemem otwartym kanalizacji są wszelkie rowy, rynsztoki i rynny oraz ukształtowane spadki powierzchniowe w celu odpro...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?