Wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne w Polsce mogą stosować taryfowe ceny i stawki opłat za zbiorowe odprowadzanie ścieków opadowych oraz roztopowych. Opłaty te winny być częścią taryfy, a więc także przedmiotem wniosku o zatwierdzenie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Wynika to z ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz z rozporządzenia z 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, które uchyla się od wprowadzenia cen orazstawek opłat za zbiorowe odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych, świadomie nie stosuje zasady „zanieczyszczający płaci”, występując w ten sposób przeciwko jednej z podstawowych polityk Wspólnoty Europejskiej. Jej celem jest zachowanie, ochrona i poprawa jakości środowiska, przyczynianie się do ochrony zdrowia ludzkiego, a także zapewnienie rozważnego i racjonalnego użytkowania zasobów naturalnych.
 
Prawo Unii Europejskiej
Zasada „zanieczyszczający płaci” jest zawarta w art. 174 ust. 2 w zdaniu drugim TWE (Traktat z 25 marca 1957 r. ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą – trak...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?