Rolnictwo związane jest z ciężką i często niebezpieczną pracą. Stanowiskiem pracy rolnika jest gospodarstwo – pole i zagroda. Choć sytuacja materialna rolników po wejściu Polski do Unii Europejskiej uległa znacznej poprawie, to nadal obserwować można poważne problemy finansowe gospodarstw, co powoduje, że rolnik stara się być samowystarczalny.
Pomimo braku przygotowania merytorycznego i praktycznego samodzielnie wykonuje wiele prac, także nierolniczych – remontuje domy i pomieszczenia inwentarskie, wymienia pokrycia dachowe, naprawia sprzęt i maszyny rolnicze. To wszystko sprawia, iż rolnictwo należy w Polsce do najbardziej niebezpiecznych działów gospodarki narodowej. Okazuje się, że wypadki przy pracy zdarzają się tu ponad dwa razy częściej niż w innych gałęziach gospodarki, a wypadki śmiertelne – od trzech do czterech razy częściej.
Obok wspomnianych wyżej zagrożeń w obszarach wiejskich trzeba zwrócić uwagę także na azbest. W kraju niewiele zrobiono dla mieszkańców wsi, po pierwsze, aby uniknąć zagrożenia ze strony azbestu, a po drugie, aby wywiązać się z narzuconych przez Unię zobowiązań prawnych.
W Polsce w użyciu znajduje się obecnie ponad 15 mln ton wyrobów azbestowo-cementowych. Upływ czasu sprawia, że wiele z nich podlega procesowi niszczenia i stanowi źródło uwalniania się szkodliwych włókien azbestu. Zgodnie z przepisami, do 2032 r. terytorium...