Od 2008 r. Macedonia (Była Jugosłowiańska Republika Macedonii) posiada ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Ten stosunkowo mało znany w Polsce kraj uzyskał państwowość po rozpadzie Jugosławii w 1991 r. i obecnie buduje swoją gospodarkę oraz polityczną niezależność na Bałkanach.
Bogata historia od czasów Cesarstwa Bizantyjskiego poprzez państwo serbskie i podboje tureckie czyni ten kraj o powierzchni blisko 25 tys. km2 wyjątkowo atrakcyjnym obszarem turystycznym – i to ze względu nie tylko na walory historyczno-archeologiczne, ale również ukształtowanie terenu.
Ten mały, bo liczący ok. 2 mln obywateli kraj posiada – podobnie jak Polska – wielkie potrzeby w dziedzinie infrastruktury oraz usług publicznych. Dzięki pomocy organizacji międzynarodowych w 2007 r. powstała ustawa o koncesji i innych typach PPP. Podobnie jak w innych krajach, które wprowadziły tryb PPP do swojego systemu prawnego, w Macedonii brakuje ekspertyzy w przygotowaniu projektów oraz metodologii pracy w ramach projektu. Może dlatego pierwsze projekty postanowiono przeprowadzić na małą skalę, typując miejskie obiekty, w których wykonaniu ryzyko inwestycyjne jest stosunkowo niewielkie i pozwala na przyswojenie wiedzy o metodach pracy w ramach cyklu PPP.
Wdrożenie prawodawstwa regulującego PPP w Macedonii nastąpiło w roku poprzedzającym wybory i wielu spośród lokalnych sam...