Infiltracja wód gruntowych do wnętrza nieszczelnych przewodów kanalizacyjnych jest zjawiskiem niekorzystnym. Powoduje ona m.in. niepożądaną zmianę rozcieńczenia ścieków, utrudniającą ich oczyszczenie w biologicznej części oczyszczalni ścieków oraz zwiększony przepływ ścieków przez przewód kanalizacyjny i związany z tym wzrost kosztów transportu oraz oczyszczania ścieków, a także częstszą pracę pomp.
Do negatywnych zjawisk można zaliczyć też obniżenie poziomu zwierciadła wód gruntowych, powodujące przesuszanie terenów wokół nieszczelnych przewodów kanalizacyjnych. Ponadto do wnętrza nieszczelnych przewodów kanalizacyjnych wraz z wodą gruntową wypłukiwane są cząstki gruntu, co prowadzi do odkładania się osadów utrudniających eksploatację kanału, a na zewnątrz przewodu – do powstawania pustych przestrzeni powietrznych lub rozluźnień gruntu w pobliżu miejsc nieszczelności, co połączone jest z osiadaniem gruntu i zapadaniem się terenu nad nieszczelnymi przewodami kanalizacyjnymi. Poza tym infiltracja powoduje zmianę ułożenia przewodów kanalizacyjnych w gruncie, prowadzącą w następstwie do ich pęknięć, deformacji lub zawaleń.
W artykule zaprezentowano analizę zjawiska infiltracji wód gruntowych do wnętrza nieszczelnych przewodów kanalizacyjnych dokonaną w oparciu o wyniki badań poligonowych prowadzonych techniką wideo w wybr...