Obecnie w miastach żyje niemal 3 mld ludzi. ONZ szacuje, że w 2050 r. będzie to już ponad 2/3 ludności świata1. Na świecie istnieje aktualnie 326 miast liczących ponad milion mieszkańców. Wśród nich jest 19 megamiast z ponad 10 mln mieszkańców każde. Największe na kuli ziemskiej stały się monstrualnymi molochami zatłoczonymi do granic możliwości – w aglomeracji tokijskiej żyje ponad 26 mln ludzi, czyli niemal tyle, ile w całej Kanadzie, zaś w Mexico City mieszka przeszło 18 mln ludzi, czyli tyle samo, co na całym kontynencie australijskim2, 3.
Miasta są tworem nienormalnym. Wymuszają koncentrację żywności, wody i materiałów, których natura nie jest w stanie dostarczyć. Tych mas materiałów trzeba się potem pozbyć w postaci odpadów, odchodów oraz zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby. Molly O’Meara Sheehan z Worldwatch Institute szacuje, że miasta, chociaż zajmują tylko 2% powierzchni Ziemi i skupiają niecałą połowę ludzkości, emitują aż 78% węgla (pierwiastkowego), zużywają 60% wody pitnej i 76% drewna przemysłowego2.
Przeważa pogląd, że urbanizacja będzie nadal postępować. Jednym z jej skutków jest rosnąca liczba samochodów, dla których trzeba budować sieć nowych ulic, modernizować (poszerzać) stare i wznosić coraz więcej parkingów. Niemal w każdym wypadku powstające inwestycje wiążą się z ograniczanie...