Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest jednym z kluczowych działań w ramch polityki horyzontalnej Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu, bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska.
Zgodnie z „Polityką energetyczną Polski do 2030 r.”, szacuje się, że w 2020 r. 15% energii w Polsce pochodzić będzie z odnawialnych źródeł, a w 2030 r. – 30%. Tylko stworzenie korzystnych warunków inwestowania w ten sektor może dać wzrost udziału źródeł energii odnawialnej w ogólnym zużyciu nośników energetycznych, a także w produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej.
Ze względu na bardzo wysokie koszty budowy nowych elektrowni i elektrociepłowni, wykorzystujących odnawialne źródła energii, we wszystkich krajach UE tworzone są specjalne systemy wsparcia dla inwestorów. Komisja Europejska na wsparcie budowy tego typu jednostek przeznacza znaczące środki dotacyjne. W Polsce energetyka odnawialna jest nową formą działalności w sektorze energetycznym i istnieje ogromna potrzeba ciągłego dostępu do instrumentów wsparcia ze środków zarówno krajowych (przede wszystkim Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), jak i zagranicznych, w tym z funduszy unijnych.
Warto więc opisać główne źródła i ogólne procedury ubiegania się o środki w zakresie OZE w Polsce, obejmujące okres finansowania na lata 2007-2013.<...