Sytuacja na rynku odpadów opakowaniowych w ostatnim roku była zmienna. W końcu 2008 r. nastąpiło gwałtowne załamanie popytu na surowce wtórne oraz drastyczny spadek ich cen. Wiele firm zbierających odpady znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Po kilku miesiącach sytuacja zaczęła się normalizować, a ceny surowców znów wzrastać.
Obecnie realizację celów w zakresie odzysku i recyklingu utrudniają występujące bariery i zjawiska patologiczne. Budowany system gospodarowania odpadami winien być efektywny na pięciu podstawowych płaszczyznach: eksploatacyjnej, ekonomicznej, legislacyjnej, egzekucyjnej i edukacyjnej. Tylko umiejętne połączenie w praktyce działań na tych płaszczyznach może zapewnić konkretne efekty realizacyjne w skali mikro i makro.
Zjawiska kryzysowe
Kryzys, który nastał we wrześniu 2008 r. na światowym rynku finansowym, miał swoje początki na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych. Jego załamanie nastąpiło w drugiej połowie 2007 r. Kryzys ten, którego skutki odczuwalne są na całym świecie, to impas całego systemu finansowego, w tym sektora bankowego. Przełożył się on na gospodarkę, w tym również na gospodarkę odpadami. Spadek konsumpcji krajowej i eksportu wpłynął negatywnie na kondycję przemysłu w Polsce. Obniżenie produkcji towarów zmniejszyło zapotrzebowanie na opakowania. Pociągnęło to za sobą mniejszy popyt na mat...