Inwestycje prowadzone przez spółki komunalne lub JST mogą być finansowane ze środków własnych lub obcych. Warto więc porównać kredyt i leasing jako zewnętrzne źródła finansowania, choć trzeba podkreślić, że na pytanie, która z tych form jest korzystniejsza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda ma swoje wady i zalety, a przed wyborem najlepszej dla danego podmiotu formy finansowania należy wziąć pod uwagę kilka istotnych różnic między leasingiem i kredytem.

Podstawową różnicą pomiędzy leasingiem i kredytem, wynikającą ze specyfiki tych transakcji, jest rodzaj przedmiotu umowy. W przypadku kredytu otrzymuje się środki finansowe, natomiast w leasingu – przedmiot (np. śmieciarki, zamiatarki, kompaktory, wozy asenizacyjne, sprzęt służący do utrzymania i pielęgnacji zieleni czy koparki).
Kolejną różnicą między tymi formami finansowania jest własność inwestycji. W przypadku kredytu to kredytobiorca dokonuje inwestycji ze środków kredytowych i jest jej właścicielem. Natomiast przy leasingu właścicielem środków trwałych jest firma leasingowa. Skutkiem tego istnieją pewne ograniczenia w dysponowaniu przedmiotem leasingu, m.in. wszystkie zmiany mogą być dokonane jedynie za zgodą finansującego, a bez jego pozwolenia korzystający nie może oddać przedmiotu leasingu do używania osobie trzeciej.
Trzeba też przy tej okazji odnieść się do oczywistej różnicy dotycz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?