Kwestia podwykonawców od zawsze budziła kontrowersje. Kolejne ustawy co rusz zmieniały zasady ich udziału w procedurach przetargowych. Jeżeli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane, zamawiający dokonują zapisów w SIWZ, które mają chronić jego interes prawny. W tej kwestii stosunki pomiędzy zamawiającym a wykonawcą regulują dodatkowo przepisy kodeksu cywilnego.

W myśl art. 6471 §1 i 2 kodeksu cywilnego w umowie o roboty budowlane, zawartej między inwestorem a wykonawcą (generalnym wykonawcą), strony ustalają zakres robót, które wykonawca będzie realizował osobiście lub za pomocą podwykonawców. Przepis ten kłóci się jednak z ustawą Prawo zamówień publicznych, gdzie w art. 36 ust. 5 wskazano, iż wykonawca może powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcom, z wyjątkiem przypadku, gdy ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia zamawiający zastrzeże to w SIWZ. Oznacza to, że zasadniczo wykonawca nie musi oczekiwać zgody ze strony zamawiającego na to, by korzystać z pomocy podwykonawców.
 
Zgoda dorozumiana
W świetle przepisów kodeksu cywilnego, jeśli wykonawca chce zlecić realizację zadania podwykonawcom, musi przedstawić zamawiającemu umowę z podwykonawcą lub jej projekt, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie. Jeżeli zamawiający w ciągu 14 dni...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?