Recyklingowe projektowanie ma niejedno oblicze. Różne są także idee przyświecające projektantom tworzącym z surowców wtórnych oraz przeznaczenie ich wytworów.
Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie dzieła wykonane ręcznie z niepotrzebnych już przedmiotów odgrywają ogromną rolę w edukacji ekologicznej, stanowią przykłady rozwiązań problemu odpadów i są doskonałą okazją do zaprezentowania designerskich umiejętności.
Pomorska „Re-Bombka”
Materiały pochodzące z recyklingu oraz niekonwencjonalne podejście do ozdób choinkowych to dwa podstawowe elementy konkursu plastycznego „Re-Bombka”, zorganizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z woj. pomorskiego. Konkurs polegał na wykonaniu oryginalnej ozdoby choinkowej z surowców wtórnych: plastiku, metalu, szkła, tektury czy tekstyliów, odpornej na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Do organizatora wpłynęło 355 prac. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 4 grudnia ub.r. Autorami największej liczby prac byli uczniowie szkół podstawowych, dlatego jury wyodrębniło w tej grupie dwie kategorie – tradycja oraz twórcze spojrzenie. Pierwsze miejsce wśród uczniów szkół podstawowych w kategorii tradycja zdobyła Natalia Lewandowicz (SP nr 75 w Gdańsku), a w kategorii twórcze spojrzenie zwyciężył Jakub Porożyński (SP nr 2 w Nowym Stawie). Spośród gimnazjalistów wyróżniono Katarzynę Niemc oraz Agatę Grduszak (Gimnazjum nr 2 w Żukowie). W kategorii szkół ponadgimnazjalnych tryumfowała I klasa turystyczna Zespołu Szkół Handlowych w Sopocie. Wybrane „re-bombki” ozdobiły choinkę, która stanęła przed siedzibą Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Na świątecznym drzewku zawieszono również dwa łańcuchy świetlne z energooszczędnych diod świecących (LED), zasilanych bezemisyjną energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Jeden z łańcuchów pobiera napięcie z akumulatora magazynującego energię płynącą z paneli fotowoltaicznych, drugi jest zasilany za pomocą generatora opartego na napędzie rowerowym. Instalację przygotowali naukowcy z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Prace mniej odporne na warunki atmosferyczne zostały wyeksponowane w siedzibie organizatora konkursu.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Gdańsku, a patronat medialny nad konkursem sprawował portal edukacji ekologicznej www.zielonalekcja.pl.
Szczegółowe wyniki konkursu oraz wybrane prace można obejrzeć na stronie
www.ciee-gda.pl.
PRZETWORY, czyli recyklingowy design
Już po raz czwarty w Warszawie w połowie grudnia ub.r. odbyła się artystyczna akcja Przetwory. Znakiem tegorocznej edycji była czwórka, czyli cztery rogi, nogi, boki, litery, pory, pokoje, koła, strony świata, kąty, ręce, łapy, żywioły, gwiazdki, słonie oraz… CMYK. W spotkaniu wzięli udział laureaci poprzednich edycji oraz studenci warszawskiego, wrocławskiego i katowickiego wzornictwa, czyli łącznie ponad 100 artystów przetwarzających zużyte przedmioty na nowe, nietuzinkowe dzieła. Dla młodych designerów była to okazja do tego, by zmierzyć się z problemem recyklingu i zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności, a także znaleźć nabywców na swoje projekty. Jak co roku wydarzenie poprzedziła zbiórka recyklingowych materiałów – mebli, tkanin, ubrań, zabawek, ceramiki, szkła, kabli, książek oraz innych zalegających w piwnicy czy na strychu przedmiotów. Najlepsze pomysły zostały nagrodzone mianem Przetworów Roku w dwóch kategoriach – przetworzonych samodzielnie podczas imprezy oraz przetworzonych samodzielnie wcześniej, a do jury zaproszono znanych designerów. Główną nagrodę, czyli Przetwór Roku, przyznano międzynarodowej grupie projektowej Polygon. Nagrodzono ją za trzy projekty – stołek „UFO 2” wykonany z różnorodnego (pod względem koloru, faktury oraz rodzaju) drewna oraz płyt drewnopochodnych; wyróżniającą się, doskonale dopracowaną formą praktyczną i wygodną w obsłudze zatyczką do wina ze starych, zniszczonych śrubokrętów, połączonych z korkiem; oraz za wykonany „na żywo” i nawiązujący do hasła tegorocznej imprezy stojak z tektury falistej na cztery butelki wina. Akcji towarzyszyły ponadto warsztaty recyklingowe dla dzieci, koncert zespołu Alters oraz wystawa grupy PG13. Prace pokonkursowe można oglądać w styczniu br. w lokalu fundacji Bęc Zmiana przy ul. Mokotowskiej w Warszawie.
Opracowała:
Katarzyna Gorwa