Mimo że tracą jesienią liście, nie przestają być interesującym elementem kompozycji. Warto więc wykorzystywać je do dekoracji przestrzeni miejskiej.
Obfita i co sezon rozszerzana oferta szkółkarska spowodowała, że projektując obsadzenia przestrzeni miejskiej, nie musimy ograniczać się do podstawowych, stosowanych od dawna gatunków roślin. Ostatnie lata przyniosły też większą troskę o wygląd przestrzeni publicznej, a co za tym idzie – zmianę podejścia do zieleni miejskiej. Doceniany jest też pozytywny wpływ zieleni na komfort życia mieszkańców miast. Okazuje się (co na Zachodzie odkryto już dawno), że zieleń (zwłaszcza dobrze zaprojektowana) podnosi wartość okolicznych terenów. Warto zatem – przynajmniej w eksponowanych miejscach – pokusić się o szczególnie wysmakowane i efektowne rozwiązania. A to wymaga starannego i przemyślanego doboru roślin. Pole do popisu projektantom daje nie tylko przestrzeń powstających osiedli mieszkaniowych, ale też nowe i poszerzane ulice czy place, otoczenie wielkich centrów handlowych i tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.
Oczywiście, komponując nasadzenia, sięga się po rośliny efektownie kwitnące czy o dekoracyjnych liściach. Nie można jednak zapominać, że cennym elementem zieleni miejskiej mogą być drzewa i krzewy o ozdobnej korze. Często ich uroda ujawnia się dopiero po opadnięciu liści, ale są też gatunki i odmiany, których piękno pnie są wyraźni...