Wyniki przeprowadzonej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (o.o.ś.) mają co do zasady charakter pomocniczy, a nie wiążący.

Oznacza to, że mają one dać organowi wiedzę potrzebną przy wydawaniu decyzji, ale nie są wiążące dla organu wydającego decyzję w tym sensie, że nawet wykazanie negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko nie daje podstawy do odmowy wydania decyzji środowiskowej. Wyniki te mają służyć organowi do określenia takich warunków realizacji przedsięwzięcia, aby negatywne skutki jego realizacji w możliwie jak największym stopniu złagodzić.
 
Znaczące negatywne oddziaływanie przedsięwzięcia na obszar Natura 2000
Jedynym wyjątkiem od zasady, że wyniki o.o.ś. nie mają charakteru wiążącego jest sytuacja, gdy wykaże ona znaczące negatywne oddziaływanie na obszar Natura 2000.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 17 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko1 (ustawa o.o.ś.), przez znaczące negatywne oddziaływanie na obszar Natura 2000 rozumie się oddziaływanie na cele ochrony tego obszaru, w tym w szczególności działania mogące pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych lub siedlisk gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000, albo wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony zos...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?