Poznań to jedno z najbardziej zielonych miast Polski, z charakterystyczną koncepcją klinowo-pierścieniowego systemu zieleni. Podzielony na parki zabytkowe oraz osiedlowe bądź rejonowe założenia pełne wywołuje pozytywne wrażenia nie tylko na mieszkańcach, ale i turystach.

Przez dziesięciolecia Poznań uchodził za jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Jego tereny zieleni to ok. 70 km2,co stanowi ponad 27% obszaru miasta. Wśród tych obiektów ważne miejsce zajmują parki – zarówno zabytkowe (11 – ok. 150 ha), jak i niezabytkowe (27 – ok. 206 ha). Powierzchnia parków wynosi ponad 5% wszystkich terenów zieleni.
 
Teraźniejszość
Na ukształtowanie zabytkowych parków Poznania bezpośredni wpływ miała historia miasta i jego obwarowań. Pięć obiektów (parki: J. i I. Drwęskich, K. Marcinkowskiego, A. Mickiewicza, St. Moniuszki i H. Wieniawskiego) powstało na miejscu wewnętrznego pierścienia fortyfikacji pruskich. Również największy park Poznania, jakim jest Cytadela, stworzono na miejscu koszar pruskich na Wzgórzu Winiarskim. Wśród parków zabytkowych znajduje się także obiekt o najdłuższej historii. Dzieje parku F. Chopina – bo o nim mowa – sięgają XVIII w. Początkowo pełnił on funkcję ogrodu gospodarczo-dydaktyczno-botanicznego przy Kolegium Jezuickim. Pozostałe parki z grupy obiektów zaby...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?