Tworzywa polimerowe wykorzystywane są obecnie we wszystkich gałęziach przemysłu i gospodarki. Jednym z poużytkowych wyrobów z tego materiału jest polistyren. Stosuje się go w obudowach sprzętu RTV, opakowaniach kaset wideo, a także innych przedmiotów codziennego użytku.
Tworzywa sztuczne, wg różnych źródeł, stanowią obecnie od 7% do 10% wagowych odpadów stałych, w tym 65% stanowią poliolefiny (polietylen oraz polipropylen), 15% to odpady polistyrenowe (w tym ok. 1,5% to styropian), 10% polichlorek winylu oraz 5% odpady PET. Strukturę odpadów stałych przedstawia rysunek1.
Najbardziej znaną i powszechnie stosowaną formą polistyrenu jest styropian, wykorzystywany przede wszystkim w budownictwie i chłodnictwie jako materiał izolacyjny, a także w branży opakowaniowej do pakowania sprzętu RTV i AGD oraz artykułów spożywczych. Jego popularność związana jest głównie z niskimi kosztami wytwarzania oraz bardzo dobrymi parametrami fizykochemicznymi. Niestety, styropian jest odpadem trudnym do przetwarzania z względu na niską opłacalność recyklingu związaną z wysokimi kosztami transportu (lekkie i wielkogabarytowe elementy), dlatego obecnie najlepszą z ekonomicznego punktu widzenia metodą zagospodarowania jest jego składowanie.
Każdego roku obserwuje się wzrost liczby poużytkowych wyrobów z odpadów tworzyw polimerowych (odpadów wtórnych), któ...