Od najdawniejszych czasów ludzie żyli w otoczeniu natury, a wychodząc z domu, mogli podziwiać piękno dzikiej przyrody. Niestety, dzisiaj mamy z nią coraz mniejszą styczność. Dlatego też współcześnie często realizowane są inspirowane naturą projekty. Najbardziej znani architekci krajobrazu próbują tworzyć nie tylko osiedla mieszkaniowe, dzielnice, ale nawet całe miasta zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i ekologicznymi normami. Czynią to m.in. za pomocą zielonych ścian i ogrodów na dachach, które stają się oazami roślinności we wnętrzach miast. Takie miejsca zapewniają mieszkańcom kontakt z naturą, ale stanowią również przejaw ciekawej, ogrodowej sztuki.
Właśnie te nowoczesne trendy, które są już niemal standardem w najbardziej rozwiniętych krajach świata, pragniemy przybliżyć Państwu w tym wydaniu, jednocześnie inspirując do samodzielnego działania. Ogrody na dachach, choć znane już od bardzo dawna, dopiero zaczynają zyskiwać zwolenników wśród mieszkańców polskich miast. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej pierwszemu publicznemu ogrodowi, który powstał na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (s. 37). Należy także zwrócić uwagę na londyński Thames Barrier Park, który stanowi przykład genialnego zagospodarowania przestrzeni starego i niewykorzystywanego doku (s. 20). Dodatkowo realizacja tego przedsięwzięcia przyczyniła się do zmniejszenia bezrobocia w zdegradowanej dzielnicy Londynu. Niezwykłe są także dzieła twórcy wertykalnych ogrodów – Patricka Blanca, znanego francuskiego botanika, który opowiedział nam o swojej zielonej pasji (s. 18). To właśnie jego projekty już niejednego obserwatora wprawiły w osłupienie.
Najbardziej znani architekci krajobrazu próbują tworzyć nie tylko osiedla mieszkaniowe, dzielnice, ale nawet całe miasta zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i ekologicznymi normami.
Warto sięgać do natury, bo to niewyczerpane źródło inspiracji do działania nie tylko w sferze zawodowej, ale i osobistej. Tym bardziej, że już teraz za oknem coraz bardziej widoczne są oznaki tej najbardziej kolorowej i bogatej w zapachy pory roku, która wyzwala w ludziach pokłady nowej energii. Aż chciałoby się zaśpiewać za Markiem Grechutą „Wiosna, wiosna wiosna, ach to ty”.
Hanna Bauta
redaktor