W parkach romantycznych pojawiało się wiele inskrypcji, które nie wynikały z osobistych ludzkich doświadczeń, a były jedynie odpowiedzią na panującą w ówczesnej epoce modę.

Na skale samotnie stojącej nad morzem stoi urna między starymi, ciemnymi jodłami. Urnę tę pozostawiono dla wspomnienia utraconego przyjaciela. Zastanawia ona każdego, kto znajdzie się w tym miejscu. Cały napis na urnie zawiera się w jednym tylko słowie „żyłem”. Ta urna pozostawiona na pamiątkę straconego przyjaciela każdego zastanawia. Najdłuższe wiersze i wymyślne słowa nie wzbudzałyby takiego uczucia jak to słowo, w tak dobrze wybranym do tego miejscu… Słowa te zapisała Izabela Czartoryska w swej słynnej książce „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów”. Wspomina w niej o emocjach jakie potęgują napisy umieszczane w różnych ogrodowych miejscach.   
 
Sentymentalne inskrypcje 
Inskrypcje pojawiają się w parkach krajobrazowych jako ważny element kształtujący duchowy klimat miejsca, wpływający na uczucia i emocje zwiedzających. Najczęściej stosowano je w parkach sentymentalnych. Tu szczególne znaczenie miał program literacki i udział symboliki idei filozoficzno-poetyckich. Inskrypcje przyczyniały się do rozszerzenia skali wzruszeń, wzbogacając i urozmaicając nastroje. Ważne było powiązanie inskrypcj...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?