Rewitalizacja śródmieść
Czwarta edycja Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej pt. „Rewitalizacja obszarów miejskich – praktyczne problemy rewitalizacji śródmieść” odbędzie się 27-28 maja br. w Legnicy. W zamierzeniu organizatora, którym jest firma Abrys, konferencja ma ukazać aktualne problemy polskich obszarów śródmiejskich, ich potencjał i walory. Przy wsparciu naukowców oraz przedstawicieli miast, przedstawione będą działania mające na celu rozwój terenów miejskich. Zaprezentowane zostaną także aktualne problemy i doświadczenia innych krajów w dziedzinie rozwoju śródmieść. Ponadto w ramach konferencji uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się z dokonaniami Legnicy w kwestii rewitalizacji. Konferencja skierowana jest do fachowców z dziedziny planowania przestrzennego i rewitalizacji, przedstawicieli administracji lokalnej oraz wszystkich tych, którzy interesują się działaniami związanymi z ożywieniem zdegradowanych obszarów miast.
Urząd Miasta w Legnicy
Ostatni dzwonek
Jeszcze do 16 kwietnia br. można zgłaszać swój udział w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce, którego organizatorem jest Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Związek Miast Polskich. Jego głównym celem jest promocja ciekawych miejsc przestrzeni publicznej, które prezentują nową jakość i wartość dla społeczeństwa. Należą do tej przestrzeni także miejsca zrewitalizowane, które jednocześnie są dobrym przykładem wykorzystania środków pozyskanych z funduszy europejskich i samorządowych. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi pod koniec kwietnia br. Najlepsze realizacje zostaną przedstawione na Kongresie Miast Polskich w Kaliszu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.tup.org.pl.
Festiwal Architektury Krajobrazu
Z okazji dziesięciolecia utworzenia kierunku architektura krajobrazu Zachodniopomorski Oddział Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu organizuje w dniach od 21 do 23 maja br. w Szczecinie Festiwal Architektów Krajobrazu „Archkraj”. W ramach trzydniowej imprezy odbędzie się konferencja pt. „Tożsamość Krajobrazu Miasta”, podczas której poruszone zostaną zagadnienia związane nie tylko z architekturą krajobrazu i samą architekturą, ale również ze sztuką i estetyką. Uczestnicy konferencji będą także mieli okazję do zgłębienia tematyki związanej z socjologią miasta i psychologią środowiska. Podczas festiwalu zarówno prelegenci, jak i uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń związanych z kształtowaniem krajobrazu, a sama Katedra Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Przyrodniczego będzie mogła zaprezentować swoje osiągnięcia.