Kosztorysowanie robót budowlanych w Polsce jako kompleksowa dziedzina nauki, wiedzy i umiejętności nie jest obecnie regulowane żadnymi przepisami. W 2001 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o cenach, która wprowadziła poważne zmiany w obszarze kosztorysowania.

Liberalizując przepisy dotyczące kalkulacji cen umownych nowelizacja, zdezaktualizowała Rozporządzenie MRRiB z 13 lipca 2001 r. w sprawie metod kosztorysowania obiektów i robót budowlanych. Wobec braku delegacji w wymienionej ustawie do wydania kolejnych rozporządzeń oraz w efekcie zapisu w art. 2, ust. 1, mówiącego, że „ceny towarów i usług uzgadniają strony zawierające umowę”, wprowadziła ona swobodę w rozliczeniach kosztorysowych pomiędzy stronami procesu inwestycyjnego. Z uwagi na ochronę finansów publicznych i ekonomicznego ich wydatkowania tylko ustawa Prawo zamówień publicznych porusza zagadnienie kalkulacji kosztorysowej i to jedynie w zakresie sposobu sporządzania kosztorysu inwestorskiego.
 
Metody i podstawy kalkulacji kosztorysowej
W celu wypełnienia zaistniałej luki w przepisach Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych opracowało „Polskie standardy kosztorysowania robót budowlanych”, zalecając je do powszechnego stosowania na zasadach swobodnego wyboru i uzgodnień między stronami umów budowlanych. Według „Polskich standardó...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?