Bez planu (programu) nie ma działania gospodarczego, społecznego, ekologicznego i nie można mówić o rozwoju. Odpowiadając na te wyzwania, władza publiczna, w tym samorządy lokalne i wojewódzkie, podejmuje aktywność mającą na celu opracowywanie różnego rodzaju polityk, strategii i programów.
Poprawnie opracowany dokument perspektywiczny danego obszaru jest warunkiem koniecznym dla wyznaczenia priorytetów, uruchomienia mechanizmów samofinansowania rozwoju, konkurencyjności gospodarki oraz zachowania szeroko pojętego ładu.
Opracowywane dokumenty budzą jednak wiele kontrowersji i dyskusji. Można wręcz przyjąć założenie, że strategia, nad którą nie będzie dyskusji, będzie martwa. Stąd też na przykładzie dokumentu opracowanego dla województwa śląskiego warto wskazać na pewne bolączki, które funkcjonują przy tworzeniu takich opracowań.
Omawiany dokument pn. Strategia Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020”. Pozytywna energia. Projekt jest aktualizacją dokumentu„Strategia rozwoju województwa śląskiego na lata 2000-2020”, przyjętego przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwałą z 4 lipca 2005 r. (będącego z kolei aktualizacją „Strategii rozwoju województwa śląskiego na lata 2000-2015”, przyjętej we wrześniu 2000 r.). Podjęcie dyskusji nad strategiami wojewódzkimi jest niezwykle ważne z dw&oa...