Jedną z podstawowych zasad prawa zamówień publicznych jest zasada jawności postępowania, wyrażona m.in. w art. 8 ust. 1 i 2 oraz w art. 96 ustawy Prawo zamówień publicznych (P.z.p.). Wyjątkiem od niej jest możliwość zastrzeżenia przez wykonawców informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Informację taką można zastrzec, jeżeli wykonawca zgłosi taką potrzebę nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (art.8 ust. 3 P.z.p.). Aby jednak mógł on prawidłowo skorzystać z przysługującego mu uprawnienia, musi pamiętać o kilku zasadach.
 
Rodzaj zastrzeganych informacji
Zgodnie z art. 11 ust. 4 Ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (u.z.n.k.), przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do publicznej wiadomości informacje techniczne, technologiczne bądź organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
Opierając się na orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), za informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa można uznać np.: „(…) informacje nieujawnione do wiadomości publicznej o kontrahentach przedsiębiorcy, wielkości produkcji czy też podpisanych umowac...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?